Premier Saskatchewan, Scott Moe, oświadczył, że jego prowincja będzie korzystać z elektrowni węglowych tak długo, jak było przewidziane ich użytkowanie – mimo że rząd federalny nakazał odejście od węgla do 2030 roku.

Federalny minister środowiska, Steven Guilbeault, powiedział, że to będzie nielegalne. Dodał, że zaprzestanie spalania węgla zostało uregulowane w Canadian Environmental Protection Act. Zgodnie z tymi przepisami niedostosowanie się do zasad będzie przestępstwem kryminalnym i złamaniem zasad Kodeksu Karnego.

„To chodźcie i mnie złapcie. Bronimy przystępnej i niezawodnej energii w Saskatchewan”, powiedział Moe w oświadczeniu wideo opublikowanym na twitterze.

Premier powiedział, że jeśli elektrownie węglowe będą miały dalej działać, to będą musiały być wyposażone w systemy wychwytywania węgla. Moe planuje zamknięcie jednej z elektrowni w 2033 roku, innej w 2042, a jeszcze innej w 2044.

Nowy Brunszwik również nastawia się, że da rady zrezygnować z węgla przed rządowym terminem. Prowincja zawnioskowała o przedłużenie terminu dla elektrowni Belledune o około 10 lat, ale wniosek został odrzucony. Na tę chwilę przyszłość elektrowni nie jest jeszcze znana. W 2019 roku z węgla pochodziło 14 proc. elektryczności w Nowym Brunszwiku.

Nova Scotia Power deklarowało odejście od węgla do 2030 roku, ale kilka miesięcy temu CEO Peter Gregg przyznał, że będzie to wielkim wyzwaniem. Zauważył, że w mniej niż 10 lat system budowany przez 50 lat ma przejść transformację.

Quebec nie korzysta w ogóle z węgla. 94 proc. prądu pochodzi z elektrowni wodnych. Na Nowej Fundlandii elektrownie wodne generują 96 proc. elektryczności, elektrowni węglowych nie ma. Wyspa Księcia Edwarda w 99 proc. korzysta z wiatraków. Alberta odejdzie od węgla do końca 2023 roku. W Kolumbii Brytyjskiej w 2020 roku 4 proc. prądu czerpano ze spalania węgla. Ostatnią elektrownię węglową w Manitobie zamknięto w 2018 roku. Ontario w 2003 roku 25 proc. energii czerpało z węgla, a w 2014 – zero. Jukon czerpie 80 proc. energii z elektrowni wodnych. Terytoria Północno-Zachodnie i Nunavut nie używają węgla.