Kanada dołączyła do globalnej grupy na rzecz ograniczenia emisji z nawozów.

Minister rolnictwa Lawrence MacAulay ogłosił Kanadę „członkiem założycielem” Konsorcjum Efektywnych Nawozów, (Efficient Fertilizer Consortium) inicjatywy prowadzonej przez Fundację Badań nad Żywnością i Rolnictwem. Kanada dołącza do grupy 11 innych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W swoim oświadczeniu MacAulay zobowiązał się do przekazania około 1,3 miliona dolarów w ciągu czterech lat na wsparcie partnerstwa publiczno-prywatnego, którego celem jest finansowanie badań mających na celu ograniczenie emisji z nawozów na całym świecie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Przyłączając się do konsorcjum Efficient Fertilizer Consortium, pomagamy zapewnić naszym rolnikom i producentom dobre przygotowanie do podejmowania świadomych decyzji, które są dobre dla środowiska i ich zysków” – powiedział MacAulay.

„Współpraca międzynarodowa jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o rozwiązanie problemu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i zapewnienie zdrowej i niedrogiej żywności na stołach w całej Kanadzie”.

Kanada wyznaczyła sobie za cel na 2020 r. ograniczenie do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych związanych ze stosowaniem nawozów o 30% w porównaniu z poziomem z 2020 r. Pojawiły się jednak pytania dotyczące wykonalności tego celu.

Chociaż rząd Kanady upiera się, że cel ten jest dobrowolny i nie nakłada na rolników obowiązku całkowitego ograniczenia stosowania nawozów, niektórzy badacze twierdzą inaczej. Szkoła Polityki Publicznej Uniwersytetu Calgary stwierdza w raporcie, że osiągnięcie celu redukcji emisji o 30% wymagałoby drastycznych cięć w stosowaniu nawozów azotowych.

Aby pogłębić kontrowersje, Kanada Agriculture and Agri-Food Canada przeprosiła ostatnio za błąd w raporcie z wynikami departamentów. Premier Justin Trudeau starał się także rozwiać to, co nazwał „dezinformacją” dotyczącą zamierzeń rządu. W niedawnym ratuszu Trudeau zapewnił opinię publiczną, że nie ma planu nakazania 30% redukcji zużycia nawozów, wbrew wcześniejszym oświadczeniom przedstawicieli Agriculture Canada.

Ten incydent nie jest pierwszym przypadkiem, gdy firma Agriculture Canada pomyliła swoje cele.

za The True North