Rząd Kanady uchylił podatek od usług cyfrowych, aby nie blokować rozmów handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. Stało się to dwa dni po tym, jak prezydent USA Donald Trump ogłosił zerwanie negocjacji na tle tego podatku.
Ottawa twierdzi, że zniesienie podatku pozwoli Kanadzie powrócić na ścieżkę prowadzącą do zawarcia umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi do 21 lipca.
Trump powiedział 27 czerwca, że kończy wszelkie negocjacje handlowe z Kanadą w związku z podatkiem od usług cyfrowych (DST), który ma wpływ na takie firmy technologiczne, jak Amazon, Google i Netflix.
„W naszych negocjacjach na temat nowych stosunków gospodarczych i bezpieczeństwa między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi, nowy rząd Kanady zawsze będzie kierował się ogólnym wpływem każdej możliwej umowy biorąc pod uwagę najlepiej pojęte interesy kanadyjskich pracowników i przedsiębiorstw” – stwierdza Carney w oświadczeniu po ogłoszeniu zniesienia podatku 29 czerwca.
„Dzisiejsze ogłoszenie będzie wsparciem wznowienia negocjacji na podstawie harmonogramu określonego na szczycie przywódców G7 w Kananaskis w tym miesiącu”.
Podczas szczytu G7 w Kananaskis w prowincji Alberta, 16 czerwca, Carney i Trump zgodzili się osiągnąć porozumienie handlowe w ciągu 30 dni.
DST nakładał 3-procentowy podatek na przychody firm technologicznych z usług cyfrowych świadczonych kanadyjskim użytkownikom. Miał on wejść w życie 30 czerwca i obowiązywać wstecz do 2022 r.
Podatek ten irytował zarówno administrację Bidena, jak i Trumpa.
„Wobec tego rażącego podatku niniejszym kończymy wszelkie dyskusje na temat handlu z Kanadą, ze skutkiem natychmiastowym” – ogłosił Trump 27 czerwca. „W ciągu najbliższych siedmiu dni poinformujemy Kanadę o taryfie, którą będzie płacić za prowadzenie interesów ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki ”.
Administracja Trumpa nałożyła już 25-procentowe cła na produkty kanadyjskie, chociaż towary objęte umową USA–Meksyk–Kanada zostały z niej wyłączone. Waszyngton nałożył również cła na cały import stali i aluminium.
27 czerwca Trump powiedział reporterom, że Stany Zjednoczone mają „przemożny wpływ na Kanadę”. „Mamy wszystkie karty. Robimy dużo interesów z Kanadą” – powiedział. „Oni robią większość interesów z nami. Kiedy jesteś w takiej sytuacji powinieneś lepiej traktować ludzi”.
Ottawa zabiega o nowe negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi w celu zminimalizowania amerykańskich ceł.
Ogłaszając zniesienie podatku DST, kanadyjski minister finansów François-Philippe Champagne stwierdził, że dzięki temu możliwe będzie kontynuowanie negocjacji handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. „Uchylenie podatku od usług cyfrowych pozwoli na osiągnięcie istotnych postępów w negocjacjach dotyczących nowych stosunków gospodarczych i bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi oraz wzmocnienie naszej pracy na rzecz tworzenia miejsc pracy i budowania dobrobytu dla wszystkich Kanadyjczyków”.