Rząd federalny ostrzegł Kanadyjczyków na Sri Lance, by ograniczyli poruszanie się i podporządkowali poleceniom miejscowych władz, jako że, że sytuacja w tym kraju pozostaje „niestabilna” i możliwe są dalsze ataki. Ambasada Kanady na Sri Lance w stolicy Kolombo zostanie zamknięta w poniedziałek ze względu na bezpieczeństwo.

Kanadyjski MSZ poinformowało, że  monitoruje sytuację, ale nie ma doniesień o tym, że ucierpieli obywatele Kanady.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Sri Lanki poinformowało, że odnaleziono ciała co najmniej 27 cudzoziemców, a zmarli to obywatele Wielkiej Brytanii, USA, Indii, Portugalii i Turcji. Chińska gazeta Partii Komunistycznej podała, że zginęło ​​dwóch Chińczyków .

Premier Kanady Justin Trudeau dołączył do innych światowych przywódców, wyrażając smutek i szok z powodu ataków, potępiając jednocześnie perfidię atakowania wiernych w Niedzielę Wielkanocną.

„Absolutnie przerażające wiadomości ze Sri Lanki. Kanada zdecydowanie potępia haniebne ataki na chrześcijan w kościołach i hotelach. Nasze serca i myśli są z rodzinami i bliskimi osób zabitych i wszystkich rannych ”- napisał Trudeau w niedzielę rano.

„Dla mieszkańców Sri Lanki i innych społeczności dotkniętych dzisiejszymi atakami: Kanada stoi z wami”, dodał Trudeau. „Będziemy kontynuować współpracę z Państwem i innymi partnerami międzynarodowymi w celu zwalczania terroryzmu i brutalnego ekstremizmu oraz promowania   pokoju i stabilizacji na całym świecie”.

Minister obrony Sri Lanki opisał zamachy bombowe jako atak terrorystyczny ze strony ekstremistów religijnych i powiedział, że aresztowano siedmiu podejrzanych. Powiedział, że większość wybuchów uważa się za ataki samobójcze.

Premier Ranil Wickremesinghe obawia się, że przemoc może wywołać dstabilizację sytuacji na Sri Lance, w kraju liczącym około 21 milionów ludzi, i przyrzekł, że rząd „przekaże siłom zbrojnym wszystkie niezbędne uprawnienia” do podjęcia działań przeciwko osobom odpowiedzialnym. Rząd wprowadził ogólnokrajową godzinę policyjną od 18:00 do 6:00

Osiem zamachów stanowi najbardziej morderczy akt przemocy w tym południowo-azjatyckim kraju  od czasu zakończenia krwawej wojny domowej   dziesięć lat temu między tamilską mniejszością a singaleską większością.

W Kanadzie mieszka około 150 000 osób  ze Sri Lanki  większość z nich w Ontario, według danych z 2016 roku z Statistics Canada.

Za CBC i The Associated Press