JTA – Po zwycięstwie Wołodymyra Zelensky’ego w wyborach prezydenckich na Ukrainie, kraj ten stanie się jedynym na świecie oprócz Izraela, którego prezydent i premier są Żydami – donosi Żydowska Agencja Telegraficzna

Kiedy Zelensky zostanie zaprzysiężony na prezydenta, jego premierem – przynajmniej na jakiś czas i prawdopodobnie do wyborów parlamentarnych, które mają się odbyć nieco później w tym roku – będzie Wołodymyr Groysman, żydowski polityk, który był burmistrzem miasta Winnicy.

Dla niektórych obecnych krytyków Petra Poroszenki, nieudany sukces mglistej kampanii politycznie niedoświadczonego Zelensky’ego, komika, nie był zaskakujący w świetle powszechnej niechęci wobec korupcji pod rządami Poroszenki, który został wybrany w 2014 r. właśnie dlatego, że obiecywał poprawę na tym froncie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jednak dla niektórych bardziej niezwykły był sposób, w jaki Zelensky wygrał wybory tak zdecydowanie, pomimo tego, że jego żydowskie pochodzenie – jego matka, Rima, jest Żydówką – jest dobrze znane na Ukrainie.

Zelensky powiedział, że osobiście nie popiera czci ludzi takich jak Bandera, którego określił jako „bohatera dla niektórych Ukraińców”.

Aleksander Paliy, wpływowy analityk polityczny popierający Poroszenkę, wywołał w zeszłym miesiącu kontrowersję, kiedy napisał na Facebooku, że pomimo szacunku dla Żydów i niektórych Rosjan „prezydent Ukrainy powinien być ukraiński i chrześcijaninem, jak większość Ukraińców.
Zelensky był finansowany przez miliardera Igora Kołomojśkiego, którego majątek szacowano na 6,5 mld USD. Kołomojski Posiada potrójne obywatelstwo: ukraińskie, izraelskie i cypryjskie. 5 października 2008 Zjednoczona Wspólnota Żydowska na Ukrainie (ukr. Об’єднана єврейська громада) wybrała go na przewodniczącego Od 2 marca 2014 do 24 marca 2015 był gubernatorem obwodu dniepropietrowskiego Ukrainy. Opowiedział się za utrzymaniem integralności terytorialnej Ukrainy, finansując m.in. paliwo dla ukraińskich oddziałów.