Facebook ocenzurował wpis kanadyjskiej chrześcijańskiej grupy społecznej protestującej przeciwko wprowadzeniu monety jednodolarowej upamiętniającej dekryminalizację prywatnych aktów homoseksualnych. CitizenGO Canada napisało petycję, w której prosiło mennicę państwową, by wstrzymała bicie tęczowej monety. Facebook usunął petycję 24 kwietnia, gdy moneta weszła do obiegu. Stwierdził, że petycja kwalifikuje się jako mowa nienawiści.

Petycja stwierdza, że kanadyjskie monety nie powinny służyć do promowania podziałów. Gdy premier Pierre Trudeau podpisał dekryminalizację aktów homoseksualnych w 1969 roku wypowiedział wiekopomne słowa: „w sypialniach obywateli nie ma miejsca dla państwa”. Oznacza to, że praktyki seksualne podejmowane przez obywateli powinny pozostać prywatne, a rządowi nic do tego. Jeśli rzeczywiście tak jest, to dlaczego rząd zaczyna promować określone praktyki seksualne używając do tego monet? To tak, jakby rząd otwierał drzwi do określonych sypialni i zapraszał Kanadyjczyków, by sobie popatrzyli. To nie do przyjęcia. Dekryminalizacja aktów homoseksualnych nie oznacza, że mamy je teraz celebrować, honorować i upamiętniać. Rozwód także jest legalny, wiele restrykcji zniesiono w tym samym 1969 roku, ale nie ma monety prorozwodowej. W 1969 roku złagodzono przepisy aborcyjne, co nie oznacza, że mamy zacząć bić proaborcyjne monety. 

Wiele jest rzeczy legalnych w Kanadzie, ale kwestionowanych, a nawet niemoralnych. Rząd do tej pory odsuwał się od tych kwestii i pozostawiał wybór obywatelom. Teraz decydując się na włączenie do obiegu homoseksualnej monety staje się stroną w dyskusji, i jeszcze zajmuje zdecydowaną pozycję. Powoduje to powstawanie podziałów i alienowanie części obywateli. A nie taka powinna być rola monet używanych w całym kraju.

Dla wielu religijnych Kanadyjczyków akty homoseksualne są grzechem, a dla części nawet niereligijnych są po prostu nienaturalne, sprzeczne z prawami biologicznymi i reprodukcyjnymi. Te osoby mogą czuć się niekomfortowo używając homoseksualnych jednodolarówek. Niektórzy w ogóle nie będą chcieli ich przyjmować. A to może stać się przyczyną dyskryminacji tradycyjnie myślących Kanadyjczyków.

CitizenGO Canada opublikowało 24 kwietnia zdjęcie nowej jednodolarówki. Zachęcało do podpisywania petycji i nieprzyjmowania tęczowej monety. Tu jednak zareagował Facebook. CitizenGO napisało 27 kwietnia, że po raz pierwszy otrzymało zakaz publikacji, bo odrzucanie nowego wzoru monety z powodów religijnych zostało uznane za mowę nienawiści. Facebook najwyraźniej zaczął bawić się w politykę.

12 kwietnia CitizenGO zorganizowało spokojny protest przed mennicą. Przyszło na niego kilkanaście osób.