Zastępca dowódcy Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej odniósł się do serii internetowych postów krytykujących plany rezygnacji z terminu  seaman czyli „marynarz”, ostrzegając, że w marynarce nie ma miejsca na  „nienawistne, mizoginistyczne i rasistowskie” przekonania.

Kontradmirał Chris Sutherland wydał ostrzeżenie w poście na Facebooku odnosząc się do opinii na temat głosowanie nad nowym określeniem dla najmłodszych członków marynarki wojennej poprzez zastąpienie stopnia wojskowego „seaman” terminem bardziej neutralnym pod względem płci.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Tym z was, którzy obecnie podzielają te (nienawistne) przekonania, chciałbym stanowczo powiedzieć, że nie ma dla was miejsca w naszej flocie” – powiedział Sutherland. „Jeśli nie możesz żyć zgodnie z wartościami zawartymi w Kanadyjskiej Karcie Praw i Swobód (konstytucji z 1982 roku – przyp.red) , nie możesz ich bronić”.

Marynarki wojenne na całym świecie od stuleci  określała swoich młodszych marynarzy jako „seaman”  a Królewska Marynarka Kanadyjska używa stopni “ordinary seaman,” “able seaman,” “leading seaman” oraz “master seaman.”

Określenia są  obecnie w Kanadzie zastępowane, aby pozwolić na “większą różnorodność i otwarcie”. Ma to zapewnić “młodym członkom floty poczucie bezpieczeństwa i dumy ze swoich rang i pracy”.

Członkowie marynarki wojennej oraz ogół społeczeństwa mają czas do piątku na głosowanie online na dwie alternatywy, przy czym oba warianty na różne sposoby zastępują seaman słowem sailor.

Ruch ten został przyjęty przez niektórych jako  spóźniony, ale pojawiła się również krytyka ze strony tych, którzy uważają, że jest to przesada politycznej poprawności i utrata tradycji.

Wydaje się, że niektóre z tych postów  zdenerwowały dowódców marynarki wojennej.

Decyzja o zastąpieniu rangi „seaman” pojawia się w wyniku szerszego nacisku na wojsko, aby bardziej odzwierciedlało społeczeństwo kanadyjskie,  “rekrutowało większą liczbę kobiet, widocznych mniejszości i członków społeczności LGBTQ, jednocześnie zwalczając nienawistne zachowania w szeregach”.

Marynarce brakuje obecnie około 850 marynarzy.

2 KOMENTARZE

  1. Szkoda autorze że nie pofatygowałeś się by zdobyć dane ile kobiet ma obecnie stopień seamana w stosunku do mężczyzn 🙂