Kanada i Stany Zjednoczone doszły do porozumienia, które w ciągu 2 dni pozwoli na zniesienie ceł jakie obecnie obowiązują na import i eksport stali i aluminium między tymi krajami.

Porozumienie dotyczy taryf wprowadzonych przez rząd Stanów Zjednoczonych w czerwcu ubiegłego roku “ze względu na bezpieczeństwo państwa”. Decyzja ta rozpoczęła wielomiesięczną wojnę celną pomiędzy Kanadą, a Stanami Zjednoczonymi, ponieważ Kanada również objęła cłami import stali i aluminium z USA co stało się przedmiotem wielu skarg ze strony różnych gałęzi przemysłu, między innymi budownictwa.

To po prostu bardzo dobra wiadomość – skomentował doniesienia premier federalny Justin Trudeau, który akurat składał wizytę w stalowni Stelc w Hamilton.

Cła, które wprowadziły Stany Zjednoczone wynosiły 25% na import stali z Kanady i 10% na import aluminium; Kanada w odwecie także objęła cłami niektóre produkty konsumpcyjne z USA.

Przedstawiciele przemysłu aluminiowego twierdzą że zniesienie ceł to zwycięstwo dla pracowników sektora w obu krajach. Piątkowy komunikat nastąpił po kilkudniowych intensywnych negocjacjach. Wcześniej minister spraw zagranicznych Kanady Christia Freeland zagroziła, że Ottawa nie ratyfikuje nowego układu Nafta jeśli cła będą nadal obowiązywać.