Zakończono negocjacje porozumienia ws. zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce

Szef prezydenckiego gabinetu przed wizytą Andrzeja Dudy w USA: Podpisane zostaną porozumienia i umowy dwustronne dotyczące m.in. bezpieczeństwa, energetyki, nowych technologii i onkologii.

W środę Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczną oficjalną wizytę w USA. Minister Szczerski podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wizyta ta będzie miała trzy komponenty: rozmowy polityczne, energetyczne, a także na temat nowych technologii i współpracy gospodarczej.

Pierwszego dnia wizyty, 12 czerwca, Para Prezydencka spotka się w Białym Domu z Prezydentem Donaldem Trumpem i jego żoną Melanią Trump.

Zwiększona amerykańska obecność wojskowa
– Zakończyliśmy rozmowy między Polską i USA na temat zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w Polsce – powiedział minister Szczerski, wskazując, że rozmowy były prowadzone głównie przez MON i Pentagon, przy współpracy ekspertów i przedstawicieli prezydentów obu krajów.

– Te rozmowy uległy przyspieszeniu w wyniku woli politycznej obu prezydentów – podkreślił.

Krzysztof Szczerski zaznaczył jednocześnie, że zakończenie rozmów nie oznacza zakończenia procesu decyzyjnego. – Mamy zakończone negocjacje prowadzone przez oba ministerstwa (obrony) przy współudziale ekspertów i przedstawicieli obu prezydentów. Natomiast teraz decyzja jest już naszych szefów, prezydentów obu państw, na temat tego, czy ten wynik negocjacji jest dla nich satysfakcjonujący – powiedział prezydencki minister.

Jak dodał, porozumienie zawiera dwa elementy – ogólną deklarację polityczną, mówiącą o charakterze wzajemnych, sojuszniczych zobowiązań i gwarancji, jakich sobie udzielamy w ramach systemu NATO-wskiego, w ramach wspólnej troski o bezpieczeństwo całego paktu, naszej części tego paktu, wschodniej flanki. Druga część porozumienia – jak wskazał – jest bardzo szczegółowa i „zawiera komponenty tego, co Prezydent w skrócie nazwał podczas ostatniej wizyty w USA Fortem Trump”.

– Wszystkie komponenty zwiększonej obecności wojskowej w tym porozumieniu są zawarte, ono zatem zawiera przepis na Fort Trump, zawiera składniki tej zwiększonej obecności – mówił.

– Ta obecność będzie zwiększona zarówno jakościowo, jak i ilościowo – podkreślił.

Szereg umów dwustronnych
Podczas wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w USA planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych zarówno w zakresie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, jak i dotyczących sektora energetyki (w tym umowy biznesowe i umowy międzypaństwowe), w zakresie onkologii i nowych technik medycznych, a także współpracy komercyjnej – zapowiedział Krzysztof Szczerski.

– Po Waszyngtonie drugim etapem będzie Teksas i rozmowy nt. porozumień energetycznych. Tam gospodarzem wizyty i partnerem Prezydenta będzie sekretarz ds. energii Rick Perry – poinformował Krzysztof Szczerski.

Nowoczesne technologie
– W Teksasie dojdzie też do spotkania, które otwiera nas na kolejny, trzeci etap (wizyty), czyli rozmowy gospodarcze dotyczące współpracy w zakresie leczenia raka, nowoczesnych technologii onkologicznych. Minister zdrowia podpisze umowę o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka ze specjalistami ze Stanów Zjednoczonych – zapowiedział minister Szczerski.

Trzeci etap wizyty w Nevadzie i Kalifornii – jak mówił Krzysztof Szczerski – to etap biznesowy. – W Nevadzie Prezydent będzie otwierał specjalnie zorganizowany polski tydzień biznesu i innowacji – dodał. –Także w Nevadzie tematem ważnym będzie współpraca w zakresie lotnictwa, w tym dronów, nowoczesnych technologii lotniczych – zaznaczył.

– San Francisco z kolei to kwestia nowoczesnej technologii w zakresie Internetu, telekomunikacji, IT. Prezydent spotka się z szefami Google’a, YouTube’a i innych firm działających w sektorze IT, które także inwestują w Polsce – podkreślił Krzysztof Szczerski.