Federalna NDP zapowiada, że jeśli wygra wybory, doprowadzi do szybkiego wprowadzenia uniwersalnego planu refundacji leków. Program miałby być wdrożony pod koniec 2020 roku, zapowiada Jagmeet Singh, lider NDP. Za leki dla siebie i najbliższych będziemy płacić kartą ubezpieczenia medycznego, a nie kartą kredytową, mówi Singh dodając, że rodziny, które już są objęte ubezpieczeniem zaoszczędzą 550 dol. rocznie.

Rząd NDP ma dokładać co roku 10 miliardów dolarów do planu refundacji leków. To ma być pierwszy krok. Następnie nowi demokraci chcieliby zapewnić Kanadyjczykom bezpłatny dostęp do dentysty, badań wzroku i słuchu.

Według narodowego panelu ekspertów lista leków refundowanych powinna być gotowa 1 stycznia 2022 roku, a rozszerzona najpóźniej do 1 stycznia 2027. Plan NDP ma być wdrożony wcześniej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

A New Deal for People, 109-stronicowy dokument NDP, który ma być podstawą do sformułowania obietnic wyborczych, wspomina też o budowie 500 000 przystępnych mieszkań, o rozszerzeniu programów grantowych na edukację, o zmniejszeniu kosztów usług komórkowych, przeznaczeniu miliarda dolarów na opiekę nad dziećmi w 2020 roku, przywróceniu dostaw korespondencji „pod drzwi” i kontrolowaniu wzrostu cen paliw. Mają za to zapłacić m.in. firmy i najbogatsi obywatele, którym NDP chętnie podniosłoby podatek.