Jak to widzą Chiny

Prezydent Xi mówi, że Zachód ma długoterminową przewagę gospodarczą i militarną

PEKIN (Reuters) – Uprzemysłowione kraje Zachodu mają długofalową przewagę gospodarczą, technologiczną i militarną nad Chinami, a partia komunistyczna musi zdać sobie sprawę, że niektórzy ludzie będą to wykorzystywać do krytykowania błędów socjalizmu, powiedział prezydent Xi Jinping.

Od czasu przejęcia władzy w Chinach ponad sześć lat temu, Xi zwiększył wysiłki w celu zapewnienia dyscypliny partyjnej, podejmując m.in. szeroko zakrojoną walkę z korupcją, ostrzegł, że stawką jest przetrwanie partii.

W tym roku, w którym mija trzydziesta rocznica krwawych represji wobec demonstrantów na placu Tiananmen następił wzrost liczby wezwań do lojalności wobec partii.

W poniedziałek czołowy dziennik Qiushi, opublikował po raz pierwszy obszerne fragmenty z przemówienia Xi, z początku 2013 r., wkrótce po tym, jak został szefem partii, kiedy ostrzegał przed niebezpieczeństwami, jakie grożą partii.

Cytując Marksa i Engelsa, Xi powiedział, że socjalizm nieuchronnie zwycięży kapitalizm, ale będzie to długi proces historyczny. Chiny zaś idą drogą socjalizmu z chińskimi cechami.

Chiny muszą „w pełni ocenić obiektywną rzeczywistość długoterminowej przewagi krajów rozwiniętych w dziedzinie ekonomicznej, naukowej i wojskowej oraz sumiennie przygotować się na wszystkie aspekty długoterminowej współpracy i walki między dwoma systemami społecznymi”, powiedział Xi .

Partia musi także „zmierzyć się z tym, że niektórzy ludzie porównują dobre cechy zachodnich krajów rozwiniętych z wadami socjalistycznego rozwoju naszego kraju i go krytykują”, dodał.

Podczas gdy partia popełniła „wielkie błędy”, takie jak rewolucja kulturalna, kiedy dzieci zwracały się przeciwko rodzicom a uczniowie przeciwko nauczycielom po ogłoszeniu przez Mao Zedonga wojny klasowej, historia partii „ogólnie rzecz biorąc, wygląda chwalebnie”, powiedział Xi.

Dodał, że ci, którzy krytykują rewolucję – która doprowadziła partię komunistyczną do władzy w 1949 roku – po prostu próbują podkopywać partię.

Chiny muszą trzymać się przełomowych reform gospodarczych rozpoczętych w 1978 r., bez których partia mogłaby upaść, dodał Xi.

Partię „mógłby nawet dotknąć poważny kryzys, podobny do tego, jaki wywołał upadek partii i kraju w Związku Radzieckim i krajach Europy Wschodniej”.

Chiny dowiodły, że krytycy byli w błędzie, dodał Xi.

„Zarówno historia, jak i rzeczywistość mówią nam, że tylko socjalizm może uratować Chiny. Tylko socjalizm z chińskimi cechami może rozwinąć Chiny. Taki jest koniec historii i wybór ludzi ”.