Proaborcyjne lobby drży na myśl o debiucie filmu „Unplanned” w kanadyjskich kinach. Film będzie wyświetlany od 12 lipca.

Abortion Rights Coalition of Canada (ARCC) opublikowało właśnie oświadczenie, w którym nazywa film „niebezpieczną propagandą antyaborcyjną”. To obraz, który wychwala ekstremalny przypadek, niemający nic wspólnego z rzeczywistością i demonizujący osoby świadczące usługi aborcyjne. ARCC podkreśla, że film „może zachęcać fanatyków do zastraszania lekarzy i stosowania przemocy wobec pracowników klinik”. Joyce Arthur, przewodnicząca organizacji, powtarza argument o prowokowaniu nienawiści i twierdzi, że „kobiety i osoby transseksualne” mają prawo do dokonywania aborcji na swoich dzieciach, co gwarantuje im Kanadyjska Karta Praw i Swobód.

„W Kanadzie prawo do aborcji nie podlega dyskusji. Kobietom i osobom transseksualnym to prawo się należy, tak jak należy im się prawo do autonomii ciała i do równego traktowania”, mówi Arthur. Producenci „Unplanned” mieli problemy ze znalezieniem kanadyjskiego dystrybutora, ponieważ wierzą, że zabijanie ludzi w najwcześniejszym stadium rozwoju nie jest prawem człowieka. Ten film nie ma szans na odniesienie sukcesu w kraju, który chlubi się poszanowaniem praw człowieka, dlatego dystrybutorzy go nie chcieli, twierdzi Arthur. Oglądanie go sprawi przyjemność tylko ludziom opowiadającym się „anti-choice”, dodaje zaznaczając, że dostał kategorię „Restricted”.

Abby Johnson sugeruje, by członkowie ARCC najpierw poszli do kina na film, a dopiero potem publikowali złośliwe i niemające potwierdzenia w rzeczywistości komentarze. Przypomniała, że Planned Parenthood ma spory sztab prawników, którym nie udało się postawić jej przed sądem. Oczywiście próbowali, po tym, jak odeszła z Planned Parenthood, ale sędzia odrzucał pozwy dodając, że to tylko strata czasu.


Johnson mówi, że później pomogła ponad 500 osobom, które pracowały w aborcyjnym biznesie, w odejściu z pracy i znalezieniu nowej, która służy życiu. Cieszy się, że teraz Kanadyjczycy będą mieli szansę na zobaczenie prawdy, którą się przed nimi ukrywa za różową zasłoną kłamstw. Na tym polega siła filmu i tego boi się ARCC.

Brad Trost, poseł federalny reprezentujący okręg Saskatoon-University, napisał na twitterze, że powiedzieliśmy „Kanada chce zobaczyć Unplanned” i teraz będziemy go mieć. Zajęło to trochę czasu, ale w końcu Kanadyjczycy zobaczą, czym naprawdę jest aborcja”.