5 lipca policjanci z RCMP wyprowadzili dr Xiangguo Qiu, jej męża Kedinga Chenga i grupę chińskich studentów z jedynego Kanadyjskiego mikrobiologicznego laboratorium klasy 4, National Microbiology Lab (NML) w Winnipegu. Studenci niewiele mówili po angielsku i trzymali się swojej grupy. Żadna z wymienionych osób nie została umieszczona w areszcie ani nie przebywa w areszcie domowym.

Funkcjonariusze krótko stwierdzają, że mogło dojść do „naruszenia przepisów”. Laboratorium jest przystosowane do pracy nad patogenami wywołującymi najgroźniejsze choroby ludzi i zwierząt, np. nad wirusem Ebola. Takie uprawnienia ma tylko kilka ośrodków w Ameryce Północnej.

Przepustki wydane Qiu i jej mężowi zostały ponoć cofnięte. Źródła związane z laboratorium podają, że kilka miesięcy wcześniej informatycy z NML weszli do biura Qui po godzinach jej pracy i wymienili jej komputer. Ponadto odmówiono jej regularnych wyjazdów do Chin.

8 lipca personelowi laboratorium powiedziano, że Qiu i Cheng są na urlopie na czas nieokreślony. Zabroniono podejmowania prób komunikacji z nimi.

Qiu pomagała opracować kurację ZMapp przeciwko wirusowi Ebola, który w latach 2014-16 zabił 11 000 osób w Zachodniej Afryce. Pracowała z Garym Kobingerem, obecnym profesorem departamentu mikrobiologii i chorób zakaźnych, dyrektorem centrum badań nad chorobami zakaźnymi na Laval University w Quebecu. Qiu kończyła medycynę w Tianjin w Chinach, po czym w 1996 roku przyjechała na dalsze studia do Kanady. Wciąż jest związana z chińską uczelnią i przez lata ściągała studentów z Chin do pomocy przy jej pracach laboratoryjnych. Obecnie zajmuje się immunologią, jest szefową działu rozwoju szczepionek i terapii wirusowych w ramach programu patogenów specjalnych. Jest też zatrudniona na wydziale mikrobiologii medycznej na University of Manitoba. Jej mąż, Cheng, jest biologiem.