Redaktor naczelny Your Ward News, James Sears, został skazany na rok więzienia za promowanie nienawiści wobec kobiet i Żydów. Podczas ogłaszania wyroku sędzia podkreślił, że nałożyłby na oskarżonego wyższą karę, gdyby prawo na to pozwalało. Powiedział, że wyrok nie powinien być niższy niż 18 miesięcy. Skazany promuje nienawiść w czasach, gdy czytanie i oglądanie takich treści prowadzi do ekstremizmu i zabójstw.

Sears przychodząc na rozprawę miał nadzieję, że sprawa się przeciągnie i był wyraźnie zaskoczony szybką decyzją sędziego. Gdy strażnik zakładał mu kajdanki, mówił do swojej żony, trzymającej na rękach dziecko, żeby się nie martwiła. „To nie w porządku”, krzyknął ktoś z sali.

Your Ward News to bezpłatna gazeta, która przez trzy lata była dostarczana do ponad 300 000 domów i biur w Toronto i okolicy. Ukazywała się też w internecie. Przedstawiała kobiety jako zło i przypisywała im zachęcanie do gwałtu. Żydowscy żołnierze byli przedstawiani jako ci, którzy piją krew chrześcijańskich dzieci. Do tego autorzy zaprzeczali holokaustowi.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Sears został uznany winnym szerzenia nienawiści w styczniu. Potem w kwietniu odbyły się przesłuchania, które miały wpłynąć na wymiar kary. Po nich Sears zwolnił swojego prawnika i próbował przekonać sędziego do ponownego otwarcia procesu, by mógł powołać na świadków ekspertów, których zeznania miałyby mu pomóc. Mówił też, że prawnik nie chciał powoływać świadków i umyślnie stosował nieskuteczną strategię. Sędzia w końcu stwierdził, że prawnik nie był niekompetentny, działał profesjonalnie. Taktyka po prostu się nie sprawdziła.