Rząd Ontario zapowiada kary dla właścicieli stacji benzynowych, którzy nie stosują naklejek informujących kierowców o wysokości federalnego podatku węglowego. Właściciele stacji dostali naklejki pocztą wraz z opisem, w jaki sposób powinny być eksponowane. Naklejki powinny być umieszczone na dystrybutorach w dobrze widocznym miejscu najpóźniej 30 sierpnia, przed długim weekendem.

Premier Doug Ford pytany o naklejki i kary za ich brak stwierdził, że rząd odpowiada za informowanie obywateli o tym, na co są przeznaczane ich pieniądze.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kara za brak naklejki w przypadku indywidualnego właściciela stacji benzynowej to 500 lub 1000 dol. za dzień, w zależności od tego, czy jest to pierwszy mandat, czy kolejny. Jeśli właścicielem stacji jest firma, kary mają wynosić odpowiednio 5000 i 10 000 dol. za dzień. Przewidziano jeszcze dodatkową karę za utrudnianie przeprowadzenia inspekcji w wysokości 10 000 dol.

Canadian Civil Liberties Association zapowiada, że rząd łamie prawo do wolności wypowiedzi właścicieli stacji i zamierza skierować sprawę do sądu. Canadian Independent Petroleum Marketers Association również sprzeciwia się naklejkom twierdząc, że to jednostronna kampania polityczna.