Minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland nakazała odwołać status honorowego konsula Syrii w Montrealu w związku z oburzeniem, jakie konsul miał wywołać popierając prezydenta Syrii Baszara Assada oraz zamieszczaniem przez niego kontrowersyjnych postów w mediach społecznościowych.

„Poglądy wyrażane przez Waseem Ramli w prasie i mediach społecznościowych są szokujące i niedopuszczalne”, stwierdza Freeland w oświadczeniu.

„Nikt, kto podziela poglądy pana Ramli, nie powinien był nigdy być zatwierdzonym przez Global Affairs Canada do pełnienia tej funkcji. Po zapoznaniu się z decyzją departamentu poinstruowałem urzędników, aby natychmiast cofnęli jego status. ”

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kanada zatwierdziła konsula latem tego roku pomimo otwartego popierania przez Ramli prezydenta Assada, a także postów w mediach społecznościowych krytykujących zachodnie sankcje wobec Syrii.

Ramli, który miał zająć swoje nowe stanowisko 1 października, opisywał także organizację humanitarną tzw Białych Hełmów w Syrii jako terrorystów.

Kanada zgodziła się przesiedlić dziesiątki Białych Hełmów i ich rodzin w zeszłym roku po obawach, że rząd Syrii celowo ich atakuje.

„Chciałbym wyrazić głębokie ubolewanie z powodu trudnej sytuacji, jaką ta nominacja postawiła dla wielu Syryjczyków mieszkających w Kanadzie, w tym wielu odważnych Białych Hełmów i innych uchodźców, którzy teraz nazywają nasz kraj ojczyzną a mogli poczuć się przerażeni i zrozpaczeni” – napisała Freeland .

Podczas gdy Kanada zerwała stosunki dyplomatyczne z Damaszkiem w 2012 r., Rząd syryjski utrzymał konsulaty honorowe w Montrealu i Vancouver, aby pomóc Syryjczykom w sprawach paszportowych i innych kwestiach administracyjnych.

Kanada przyjęła dziesiątki tysięcy syryjskich uchodźców od 2011 r.