Niektóre torebki herbaty mogą wydzielać miliardy mikroplastikowych cząstek na filiżankę.

Wiele bardziej wyszukanych herbat jest dzisiaj sprzedawanych w „jedwabnych” torebkach, zamiast papierowych, a niektóre z nich mają kształt piramidy jako sposób na zrobienie miejsca dla dużych liści w herbatach premium.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Badanie z McGill University w Montrealu sugeruje, że  popijając filiżankę świeżo parzonej herbaty dla smakoszy połykamy miliardy drobnych plastikowych cząstek.

Nathalie Tufenkji, profesor inżynierii chemicznej na uniwersytecie w Montrealu, była zaskoczona, gdy znalazła taką torebkę w herbacie, którą zamówiła pewnego ranka w kawiarni. Uznała, że torebka wygląda  jak plastik.

Więc kiedy weszła do laboratorium, poprosiła swoją studentkę Laurę Hernandez, aby wyszła i kupiła kilka różnych marek.

„Byliśmy zszokowani, gdy zobaczyliśmy miliardy cząstek w jednej filiżance herbaty” – powiedziała.

Jeden kubek z jednej torebki herbaty może zawierać 11,6 miliarda mikroplastycznych i 3,1 miliarda nanoplastycznych cząstek, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Environmental Science & Technology .

Kawałki są tak małe – średnio wielkości ziaren pyłu lub pyłku – że w jednej filiżance jest około 16 mikrogramów lub jedna szósta miligrama plastiku.

Ale to wciąż znacznie więcej niż w przypadku innych produktów spożywczych i napojów, w tym wody z kranu i wody butelkowanej , piwa, miodu, ryb i skorupiaków , kurczaka i soli. W herbacie „dosłownie dodajemy dodatek plastiku do napoju”.

To może zabrzmieć nieapetycznie, ale czy stanowi zagrożenie dla zdrowia? W końcu tworzywa sztuczne są wykonane z PET (politereftalanu etylenu, znajdującego się w plastikowych butelkach na napoje) i nylonu (używanych w wielu torbach i woreczkach), które są zatwierdzone jako opakowania do żywności. Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ryzyko związane z mikroplastikami w wodzie pitnej jest niskie , szczególnie jeśli cząstki są stosunkowo duże.

Jak dotąd naukowcy nie wiedzą, jakie może być ryzyko.

Kanadyjczycy piją rocznie około 10 miliardów filiżanek herbaty .

Tufenkji twierdzi, że potencjalne zagrożenie dla zdrowia nie jest jedynym powodem, aby trzymać się z dala od papierowych torebek.

„Osobiście powiedziałbym, aby unikać plastikowych torebek na herbatę, ponieważ to po prostu kolejny plastik jednorazowego użytku” – coś, co wiele rządów, w tym kanadyjskich , próbuje zmniejszyć ze względu na wpływ na oceany i wyzwania związane z recyklingiem .