Wystawa Zniszczenia Warszawy w Wrześniu ’39 w Fotografii Polskiej i Niemieckiej w Mississauga Central Library (Toronto)

Polonia Canadian Institute for Historical Studies i Mississauga Central Library zapraszają do zwiedzania wystawy planszowej zatytułowanej Zniszczenia Warszawy we Wrześniu ’39 w Fotografii Polskiej i Niemieckiej.

Ekspozycja została stworzona przez Polonia Canadian Institute for Historical Studies przy współudziale Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Ta unikalna wystawa ponad 130 fotografii archiwalnych ze zbiorów Instytutu, w większości nigdy nie publikowanych, była prezentowana w Kanadzie od 2013 roku.

Wystawa powstała, aby przybliżyć odbiorcy kanadyjskiemu, jakże często nieznany tragiczny los Polski i Polaków w czasie II Wojny Swiatowej. Dokumentuje nie tylko zniszczenia Warszawy, straty ludności, straty polskiej kultury i heroiczną walkę Polaków, ale także wprowadza publiczność w temat niemieckich zbrodni wojennych we wrześniu 1939 roku oraz inwazji sowieckiej w dniu 17 września, 1939 roku.

Wystawę otwierają plansze przedstawiające tło polityczne i militarne agresji niemiecko-sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku i znaczenie obrony  Warszawy. Kolejne plansze rozwijają opowieść o losie oblężonego miasta i mieszkańców stolicy Polski.

Obecna ekspozycja ukazuje również sylwetkę Edwarda Fikusa, zapomnianego fotografa wrześniowej Warszawy.  Wszystkie prace związane z kilkuletnim, żmudnym poszukiwaniem rozproszonych materiałów dotyczących biografii Edwarda Fikusa i gromadzeniem  jego dorobku prowadzili Grażyna Redmerska, publicystka z Polanicy-Zdroju i Roman Baraniecki z Polonia Canadian Institute for Historical Studies.  Ten aspekt wystawy wnosi istotny wkład do badań nad historią polskiej fotografii wojennej.

W uroczystym otwarciu wystawy, które odbyło się 29 września 2017 roku w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, wzięli udział m.in. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Chargé d’affaires Ambasady Kanady Jeremy Wallace oraz rodzina Edwarda Fikusa.

Wystawa będzie udostępniona do zwiedzana od  9 listopada do 28 grudnia 2019 roku w Mississauga Central Library, 3rdfloor (Art Wall), 301 Burnhamthorpe Rd. West.