Pani Sheila O’Reilly ,pielęgniarka z Oakville została oszukana na prawie 10 000 dol. po tym, jak padła ofiarą nowego oszustwa polegającego na podmianie  kart telefonicznych SIM, Policja w Ontario ostrzega, że przestępcy mogą w ten sposób opróżnić nam konta bankowe.

Na początku tego miesiąca policja prowincji Ontario (OPP) poinformowała, że ​​dzięki prostemu zabiegowi oszuści mogą uzzyskać dostęp do kont w mediach społecznościowych, kalendarzy, kontaktów i pieniędzy. Oszuści mogą nawet wystąpić o kredyt w naszym imieniu lub podszywać się pod nas w celu wyłudzenia całej listy kontaktów.

Oszuści dzwonią do naszej firmy telefonicznej i podszywają się pod nas. Zgłaszają zgubienie lub kradzież telefonu. Nasz numer telefonu zostaje następnie połączony z nową kartą SIM i telefonem w posiadaniu oszustów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Sheila O’Reilly, twierdzi, że wieczorem 9 listopada, kiedy próbowała użyć telefonu,  zauważyła, że ​​nie ma usługi.

„Na początku myślałam, że coś jest nie tak z moim telefonem”. „Ale kiedy zadzwoniłam do Rogersa, powiedzieli mi, że nie mam usługi, ponieważ anulowałem mój plan dziś po południu. Mój plan został anulowany, a numer  przeniesiony do innego dostawcy usług”.

„Ktoś zadzwonił wcześniej do Rogersa i podając się za mnie poprosił, by numer został  przeniesiony do Lucky Mobile”.

Po stwierdzeniu, oszustwa , O’Reilly skontaktowała się ze swoim bankiem wydającym karty kredytowe, aby upewnić się, że wszystko jest OK.

Visa poinformowała ją, że tego samego popołudnia jej karty kredytowej użyto do transakcji na prawie 10 000 dol.. Jedna z opłat była od Ticketmaster na 4000 dol.. Karta została również obciążona przez Lucky Mobile i Uber Eats.

Kobieta ​​skontaktowała się z regionalną policją Halton w celu złożenia raportu, ale jeszcze nie otrzymała odpowiedzi. Visa zapowiedziała natomiast, że zwrócą jej 10.000 dol..

Po rozmowie z Rogersem firma   reaktywowała  plan.

OPP informuje, że istnieje wiele sposobów, jak można się chronić przed tym oszustwem.

Policja ostrzega ludzi, aby nie odpowiadali na wiadomości phishingowe lub SMS-y, które chcą potwierdzić lub zaktualizować hasło.

Odradza się również publikowanie daty urodzin na kontach w mediach społecznościowych. Powinieneś także skontaktować się z prowajderem telefonu, aby zapytać o wszelkie dodatkowe środki bezpieczeństwa, które mogą być dostępne.

I ufaj swojej podejrzliwości  „Jeśli wiadomość wydaje się podejrzana, prawdopodobnie tak jest”.

Każdy, kto padł ofiarą oszustwa, proszony jest o kontakt z miejscowym posterunkiem policji.