Kanadyjczycy, którzy nie kwalifikują się do wsparcia pandemicznego CERB, a dostali je  mimo wszystko – i mogą ponieść konsekwencje

Ponad 7 milionów Kanadyjczyków ubiegało się o zasiłek CERB- ale – jak twierdzą dziennikarze  śledczy CBC News – niektórzy z nich nie powinni otrzymywać 2000 dol. miesięcznie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

A ci, którzy otrzymują bezprawnie pieniądze,   mogą ryzykować własną przyszłość finansową.

Pracownicy Canada Revenue Agency (CRA) twierdzą, że ​​regularnie mają do czynienia z ludźmi, którzy nie kwalifikują się do otrzymywania świadczenia, ale i tak je dostają.

Na przykład pewną emerytką , która złożyła wniosek o CERB w imieniu własnym i jej dwojga dorosłych niepełnosprawnych dzieci.

„Wszyscy troje, mieszkający pod jednym dachem, dostali po dwa czeki na 2000 dol. (jedna płatność retroaktywnie) a więc 12 000 dol. w jednym dniu. Nikt z nich nie kwalifikował się do CERB”.

Aby zakwalifikować się do CERB, wnioskodawca musi być mieszkańcem Kanady, mieć powyżej 15 lat, i zostać zmuszony do zaprzestania pracy z powodu pandemii. Wnioskodawca musiał również zarobić co najmniej 5000 dol. w ciągu minionych 12 miesięcy i musi spodziewać się, że zarobi mniej niż 1000 dol. miesięcznie podczas pobierania świadczenia.

W wielu przypadkach osoby, które nie kwalifikują się do CERB, są zachęcane, a nawet zmuszane do ubiegania się o zasiłek przez rodzinę i przyjaciół.

Niewielu zdaje sobie sprawę, że będą musieli płacić podatki od dodatkowego dochodu i będą mogli mieć potrącone inne świadczenia,  jak ulgi podatkowe lub dodatek do gwarantowanego dochodu (Guaranteed Income Supplement) – w przypadku emerytów

Według Radio-Canada niektórym więźniom w więzieniu w Trois-Rivières w Quebecu wysłano czeki CERB. Funkcjonariusze Służby Więziennej przechwycili płatności.

 

Doradca finansowy z Ontario, John Cockburn, twierdzi, że widzi osoby przyjmujące płatności CERB, do których nie są uprawnione.

Wskazuje na niedawny przypadek, w którym został skonsultowany – mężczyznę na zasiłku inwalidzkim, który złożył wniosek i otrzymał CERB, chociaż Cockburn powiedział, że nie powinien  się kwalifikować.

Pracownik  społeczny dowiedział się o tym i przekonał go do zwrotu pieniędzy. Gdyby tego nie zrobił, dodatkowy dochód mógłby wpłynąć na możliwość pobierania przezeń  świadczeń rentowych i dotowanego  mieszkania – wyjaśnia Cockburn.

 

Wnioskodawcy proszeni są o potwierdzenie, że w swoich wnioskach mówią prawdę, ale to do agencji Canada Revenue Agency  będzie należała późniejsza weryfikacja roszczeń i odzyskanie środków w razie potrzeby.

Biorąc pod uwagę wielkość programu CERB i innych pakietów pomocy, nawet jeden procent oszustw  może kosztować rząd federalny miliardy dolarów.

za CBC