W poniedziałek Local Planning and Appeal Tribunal (LPAT), wcześniej Ontario Municipal Board, orzekł, że zatwierdzone prawie dwa lata temu przez miasto przepisy zaostrzające zasady wynajmu krótkoterminowego są prawomocne. Według nowych zasad osoby oferujące wynajem krótkoterminowy (np. przez Airbnb) są zobowiązane do mieszkania w domu, w którym znajdują się wynajmowane pokoje. Możliwe będzie wynajęcie maksymalnie trzech sypialni lub całego obiektu. Właściciel musi też zarejestrować wynajem w urzędzie miasta.

Członek trybunału orzekającego Scott Tousaw powiedział, że przepisy są przykładem dobrego planowania w interesie publicznym.

Celem wprowadzenia przepisów jest zwiększenie dostępności mieszkań do wynajęcia na dłuższy czas poprzez ograniczenie liczby tych, które mogą być oferowane przez Airbnb czy VRBO. Mimo że regulacje były gotowe już dawno, nie mogły wejść w życie ze względu na skargi złożone do LPAT. Teraz radni dostali od trybunału zielone światło.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Airbnb i inne firmy działające na rynku wynajmów krótkoterminowych będą musiały zapłacić jednorazową opłatę w wysokości 5000 dolarów za wydanie licencji oraz 1 dolara za każdą noc zarezerwowaną za pośrednictwem platformy.