Wiele osób uważa, że dobre samochody mogę  rodzić się tylko w Niemczech. Dobre, czyli takie, które rzeczywiście przyjemnie się prowadzi, trzymają się drogi, są zrywne, wspaniale wywożone, posłuszne, oblekają się niczym rękawiczka. I mają to „coś”, co jest trudne do wyartykułowania.

Jednak Amerykanom, zwłaszcza w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych,  również zdarzało się gdzieś tego ideału dotykać. Przykładem jest to historia Carrolla Hall Shelby, którego firma na początku customizowała sportowe auta na tor, by a później robić to we współpracy z Fordem. To właśnie z niej wyszły kultowe modele mustanga Shelby GT, to do nich dzisiaj nawiązuje ten najmocniejszy GT 500 którego można dosiąść w Ameryce dysponujący mocą 700 KM.

Bo też w tym właśnie dobrzy byli Amerykanie; w nagiej mocy podpiętej do w miarę dobrego zawieszenia. Mustang cobra GT miał tylko 4 biegi mimo to dostarczał wyjątkowej przyjemności jazdy, i jeżeli ktoś dzisiaj chce sobie kupić coś, co sprawiać  mu będzie dużą radość po godzinach, to odrestaurowany Shelby jest absolutnie priorytetem listy zakupowej.Stare auta mają swój niezaprzeczalny wdzięk, łączą nas z poprzednimi pokoleniami właścicieli i entuzjastów, a stare dobrzu utrzymane model dostaniemy już od 50 000 czy 60 000 $ i nie mówię o czymś nad czym trzeba rok pracować.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Oczywiście cały kosmos inżynieryjnych rozwiązań, cały kosmos modeli, które nadal w Ameryce gdzieś w południowych stanach, gdzie nie ma rdzy, można kupić.

Carroll Hall Shelby był entuzjastą fascynowała go prędkość angażował się w życie całym sercem może dlatego tak szybko je zdarł, że przez kilkanaście ostatnich lat życia żył z tym przeszczepionym, ale zmarł w wieku 80 kilku lat, więc daj Boże zdrowie.

Taki Shelby Cobra 68. to samochód, który zaspokoi każdego prawdziwego mężczyznę. Oczywiście proszę nie oczekiwać w nim poduszek powietrznych czy tych wszystkich elektronicznych gadżetów, ale jest to inżynieryjnie dopracowane auto ze złotego wieku amerykańskiej motoryzacji z  silnikiem o pojemności 4,7 V8 o mocy 306 KM, ale wiele osób twierdzi że ta moc była celowo zaniżona ze względu na ubezpieczenie. Do tego napędu podłączona była czterobiegowa manualna skrzynia biegów z pojedynczym suchym sprzęgłem. Jako opcję, której nikomu nie polecam, oferowano w tamtym czasie 3-biegowy automatic.

Samochód rozpądza się od 0 do 60 mil na godzinę około 7 s zaś prędkość maksymalną szacowano na 240 km/h. Jest więc czym pojeździć.

Szukam obecnie właścicieli shelby z tamtych lat, aby nagrać video. Jeżeli Państwo znają kogoś, proszę o telefon do redakcji Gońca.

W dzisiejszym świecie coraz bardziej klockowej klonowanej motoryzacji gdzie samochody budowane są modułowo niczym z Lego auta tworzone przez prawdziwych designerów, ludzi z pasją, wzbudzają  podziw dla ludzkiego ducha zaklętego w tych blachach.

A zatem dla prawdziwego mężczyzny który dzisiaj jest już rzadkością naszej kulturze masowej tylko prawdziwy stary shelby, który podobnież jest również rzadkością. A jeśli ktoś chce zobaczyć wymuskany model, zapraszam na torontoński AutoShow.  1963 Shelby Cobra 289 będzie w Cobble Beach Classics.

        Wasz Sobiesław