• Liczba przypadków śmiertelnych w rezultacie zarażenia koronawirusem w Chinach przekroczyła 1000,

  • WHO ostrzega, że ​​epidemia może wymknąć się spod kontroli

  • 65 dodatkowych przypadków, w tym 1 dotyczący obywatela Kanady, zidentyfikowano na statku wycieczkowym poddanym kwarantannie w Japonii

  • Minister finansów Kanady Bill Morneau, twierdzi, że epidemia koronawirusa będzie miała „ znaczący” wpływ na gospodarkę

  • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że ​​rozprzestrzenianie się przypadków poza Chinami może być „iskrą, która staje się większym ogniem” i stwierdza, że ​​”rasa ludzka nie może dopuścić do niekontrolowanego wybuchu epidemii”.

W poniedziałek Chiny zgłosiły 108 nowych zgonów koronawirusów na kontynencie, w porównaniu z 97 ofiarami poprzedniego dnia. Jak podała Narodowa Komisja Zdrowia, całkowita liczba zgonów w Chinach kontynentalnych osiągnęła 1016. W ChRL odnotowano 2478 nowych potwierdzonych przypadków, w porównaniu z 3062 w niedzielę, co daje łączną liczbę 42 638. Według danych WHO poza Chinami potwierdzono 319 zakażeń w 24 krajach, z jedną śmiercią na Filipinach.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w ostatnich dniach, że urzędnicy ds. Zdrowia wykryli zarażenie wirusem osób bez historii podróży do Chin, w tym przypadki zgłoszone we Francji i Wielkiej Brytanii.

Wykrycie tej niewielkiej liczby przypadków „może być iskrą, która staje się większym ogniem”. „Ale na razie to tylko iskra” – powiedział. „Naszym celem jest powstrzymanie”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zespół ekspertów pod przewodnictwem kanadyjskiego epidemiologa dr Bruce’a Aylwarda przybył już do Pekinu.

Obecne 42638 przypadków  nowego wirusa w Chinach znacznie przekracza 8 098 zachorowań na SARS.

Aktualizacja WHO nastąpiła po tym, jak operator statku wycieczkowego poddanego kwarantannie Diamond Princess poinformował, że na pokładzie wykryto dodatkowe 66 przypadków zachorowań.  W oświadczeniu Princess Cruises stwierdza, że ​​wśród nowych przypadków jest Kanadyjczyk. Inni pasażerowie są z Australii, Anglii, Japonii, Filipin, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Minister zdrowia Katsunobu Kato powiedział, że japoński rząd rozważa przetestowanie wszystkich 3711 pasażerów i załogi na statku, co wymagałoby od nich pozostania na pokładzie, dopóki nie będą dostępne wyniki. Organy zdrowia starają się dostarczać leki, o które prosi ponad 600 pasażerów. „Dokładamy wszelkich starań, aby wszyscy byli w dobrym zdrowiu” – powiedział Kato.

Rząd brytyjski ogłosił, że wirus jest „poważnym i bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia publicznego”, co w razie potrzeby daje władzom uprawnienia do przymusowego zatrzymania zarażonych osób. Zmiana podejścia nastąpiła po tym, jak przypadek Brytyjczyka, który złapał wirusa w Singapurze w styczniu, został powiązany z co najmniej siedmioma innymi potwierdzonymi przypadkami w Europie.

Tymczasem  chiński bank centralny porzeznaczył 43 mld  dol. na nisko oprocentowane pożyczki dla producentów leków i artykułów medycznych lub innych firm zaangażowanych w walkę z wirusem.

W weekend rząd obiecał obniżki podatków i dotacje dla rolników, supermarketów, producentów artykułów medycznych i firm, które przyczyniają się do walki z chorobą

Przywódcy Chin starają się utrzymać przepływ żywności do zatłoczonych miast pomimo kontroli i kwarantanny oraz stłumić obawy przed możliwymi niedoborami i skokami cen po panice zakupowej wynikłej po odcięciu  dostępu do Wuhan i pobliskich miast.

Rząd poinformował w poniedziałek, że inflacja osiągnęła najwyższy od ośmiu lat poziom 5,4 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym w styczniu, spowodowany wzrostem kosztów żywności o 4,4 procent. Ceny żywności wzrosły o 1,4 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem.