USA oskarżają czterech chińskich oficerów o shakowanie w 2017 roku  firmy ustalania wiarygodności kredytowej Equifax

Prokurator generalny USA William Barr powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone oskarżyły czterech chińskich hakerów wojskowych o włamanie na serwery agencji bezpieczeństwa kredytowego Equifax, i kradzież danych  150 milionów amerykańskich obywateli.

„Było to celowe i dokonane na masową skalę naruszenie w prywatnych informacji narodu amerykańskiego” – stwierdził Barr, informując o oskarżeniu czterech członków Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Jest to jedna z największych kradzieży danych w historii USA.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Krok ten jest ostatnim w serii kampanii władz amerykańskich, aby wykorzenić chińskie operacje szpiegowskie w Stanach Zjednoczonych.

Od momentu zwrócenia uwagi na Chiny w 2018 r. USA ujawniły poważną grupę chińskich urzędników państwowych, biznesmenów i naukowców zajmujących się szpiegostwem w USA.

Hakerzy spędzili całe tygodnie w systemie Equifax, włamując się do sieci komputerowych, kradnąc tajemnice firmowe i dane osobowe. Hakerzy byli w stanie przejąć komunikację około 34 serwerów zlokalizowanych w prawie 20 krajach, aby ukryć swą prawdziwą lokalizację.

Mark Equor, dyrektor naczelny Equifax, wyraził wdzięczność za śledztwo.

Chińscy hakerzy stali za masowym włamaniem do Office of Personnel Management, które  wiązało się z kradzieżą poufnych danych osobowych ujawnianych przez osoby ubiegające się o certyfikat bezpieczeństwa by móc pracować dla rządu USA.

Skradzione dane mogą wspierać inne działania szpiegowskie oraz wspierać maszynowe nauczanie sztucznej inteligencji”

Equfax zgodził się zapłacić do 700 milionów dolarów tytułem odszkodowania dla poszkodowanych konsumentów.