Trudeau powiedział, że oprócz odradzania podróży rząd podejmuje również kroki w celu zapobiegania infekcjom.

„Chcemy zmniejszyć liczbę lotnisk, które przyjmą podróżnych z zagranicy, aby zapewnić odpowiednią obsługę  wszystkim przylotom,aby zapewnić Kanadyjczykom i Kanadzie bezpieczeństwo” – powiedział.

Oczywiście przyglądamy się również krajom pochodzenia i rozważamy dalsze środki, które możemy podjąć. Podejmiemy te decyzje w oparciu o najlepsze wskazania naukowe, najlepsze rekomendacje naszych urzędników ds. zdrowia ”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Lotniska, które będą obsługiwać przyloty, nie zostały wymienione.
Podczas wywiadu z porannym programem Radio-Canada w Montrealu w piątek Trudeau powiedział, że rząd jest otwarty na wszystkie idee i na bieżąco ocenia sytuację.

Zapytany, czy rząd zamknie granice Kanady, Trudeau powiedział: „Jesteśmy w trakcie rozważania tego. Jesteśmy w trakcie   oceny, co robić.

„Mamy zalecenia, aby nie podróżować poza Kanadą. Jesteśmy w trakcie koordynacji z Amerykanami w sprawie naszych działań. Będziemy nadal oceniać, co możemy i jak możemy zapewnić Kanadyjczykom bezpieczeństwo”

 

Theresa Tam, dyrektor ds. zdrowia publicznego w Kanadzie, potwierdziła, że ​​Kanada odradza obecnie wszelkie podróże międzynarodowe w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Ostrzegła, że ​​podróżni mogą podlegać ograniczeniom dotyczącym podróży lub kwarantanny w innym kraju, a jeśli zachorują, mogą znaleźć się w systemie opieki zdrowotnej gorszym niż system kanadyjski.

Tam również wezwała Kanadyjczyków do podjęcia dodatkowych kroków w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Jednym ze sposobów na to jest dystans społeczny.  powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

„Oznacza to unikanie zatłoczonych miejsc i nieistotnych spotkań, rozważanie zakupów lub skorzystanie z transportu publicznego poza godzinami szczytu i unikanie uścisku dłoni, pocałunku lub przytulenia. Tam, gdzie to możliwe, zwiększ dystans społeczny wśród innych, aby długość dwóch ramion, około dwóch metrów. ”

Podczas tej samej konferencji prasowej ministrowie ogłosili szereg innych nowych środków ograniczających rozprzestrzenianie się COVID-19:

  • Loty międzynarodowe będą mogły lądować  na mniejszej liczbie lotnisk. Te lokalizacje nie zostały jeszcze ogłoszone.
    Statki wycieczkowe przewożące ponad 500 osób będą miały zakaz dokowania w kanadyjskich portach do lipca.
  • Wszyscy podróżni zagraniczni przybywający do Kanady proszeni są o izolację na 14 dni jako środek ostrożności.
  • Osoby przybywające z Hubei, Chin, Iranu i Włoch zostały już poproszone o izolację.

Trudeau powiedział, że rząd rozważa również środki wsparcia dochodów, aby ludzie nie martwili się o pieniądze, gdy martwią się o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich.

„Wprowadzimy środki mające na celu wsparcie ludzi, aby upewnić się, że mogą związać koniec z końcem, że mogą skupić się na swoich rodzinach, podczas gdy my przeżywamy bardzo trudny okres ekonomicznie”, powiedział Trudeau, który poddał się kwarantannie z uwagi na zarażenie swej żony

Posłowie głosowali w piątek rano rano, aby czasowo zamknąć Izbę Gmin i odroczyć ogłoszenie  budżetu federalnego z powodu obaw o rozprzestrzenienie się pandemii COVID-19.

Wszystkie strony zgodziły się na wniosek o odroczenie Izby Gmin do co najmniej 20 kwietnia. Zawieszenie to można w razie potrzeby przedłużyć.