Pytań o koronawirusa ciąg dalszy…

  1. Czy powinienem nosić maseczkę, jeśli nie mam objawów COVID-19?

Wytyczne WHO mówią, że nie ma dowodów na to, jakoby noszenie maseczki dawało skuteczną ochronę przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Również kanadyjscy urzędnicy ds. zdrowia publicznego mówią, że zdrowi ludzie nie potrzebują maseczek. Nie wszyscy się jednak z tym zgadzają.

Kierownik chińskiego centrum kontroli chorób i prewencji nazwał północnoamerykański i europejskie podejście do sprawy “wielkim błędem”. W ostatnim artykule opublikowanym w “Science” George Gao pisze, że maseczkę trzeba nosić, bo gdy mówimy, kropelki zawsze wydobywają się z naszych ust. Do tego wiele osób nie ma objawów, albo jeszcze ich nie ma, a nosząc maseczkę zapobiegają zarażaniu innych.

Kanadyjscy urzędnicy mówili o obawach związanych z niewłaściwym używaniem maseczek, powtarzając, że ludzie dotykając ciągle twarzy, poprawiając maseczkę, mogą dodatkowo przyczyniać się do rozprzestrzeniania koronawirusa. Z tego powodu maseczki nie są zalecane dla wszystkich. Dr Theresa Tam, główna federalna urzędnik ds. zdrowia publicznego, wspomniała jednak niedawno, że Ottawa jest otwarta na ponowne rozpatrzenie tych zaleceń.

  1. Wynajmuję mieszkanie i właściciel lokalu zaproponował mi odroczenie płacenia czynszu, jednak później czynsz musiałby być zapłacony wraz z odsetkami. Czy takie naliczenie odsetek jest legalne?

Pytanie zadała kobieta z Vancouver, a w Kolumbii Brytyjskiej naliczanie odsetek od opóźnionej płatności czynszu jest dopuszczalne. To też jednak zależy od umowy, jaką lokatorzy zawarli z wynajmującym.

Prawnik z Vancouver Tenants Union, Will Gladman, zauważa, że podpisując umowę strony zgodziły się na określone warunki, więc nie ma powodu, dla którego naliczenie odsetek miałoby być nielegalne.

Warto dodać, że na czas pandemii w większości prowincji wstrzymano eksmisje.

Prawo regulujące wynajem jest różne w zależności od prowincji.

  1. Czy można bezpiecznie coś ugotować albo upiec dla przyjaciół?

W czasie pandemii część osób ma więcej czasu niż zwykle i niektórzy mogą chcieć spędzić go właśnie w kuchni robiąc coś dobrego dla innych. Ostatnie badania wykazują, że koronawirus jest w stanie przetrwać na wielu powierzchniach, to Kanadyjska Agencja Inspekcji Żywności podaje, że nie ma dowodów na to, by jedzenie było przekaźnikiem wirusa. Dr Lynora Saxinger z Edmonton mówi, że więcej niepokoju budzi sposób dostarczania żywności, bo jeśli wirus ma na czymś przetrwać, to na opakowaniu.

  1. Czy my właściwie wiemy, ilu Kanadyjczyków ma COVID-19?

Kto z nas nie zadaje sobie pytania o wiarygodność statystyk, zwłaszcza że łagodne przypadki nie są testowane. Niektórzy nawet nie wiedzą, że są chorzy. Do tego, żeby badać wszystkich, nie wystarczyłoby testów.

Niektóre prowincje robią więcej testów niż inne, więcej przypadków wykrywają, ale to też nie znaczy, że choruje w nich więcej osób. Prowincje liczą przypadki w różny sposób, nie ma też jednolitej definicji, co należy traktować jako przypadek. Gdy się to rozwinie na cały świat, widać, jak trudno jest cokolwiek porównywać. Liczby mogą przedstawiać tylko część całej historii, ale też dają pojęcie o dynamice zjawiska i trendach.