Co warto wiedzieć o koronawirusie… Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na parę nurtujących pytań.

  1. Czy kupowana w sklepach żywność i produkty zamawiane z dostawą są bezpieczne? Czy trzeba je specjalnie czyścić? Jak myć warzywa i owoce?

Kanadyjska Agencja Inspekcji Żywności podaje, że nie stwierdzono, by koronawirus przenosił się poprzez jedzenie lub opakowania, w które pakowana jest żywność. Badania pokazują jednak, że wirus przez określony czas może pozostać aktywny na różnego rodzaju powierzchniach. Na powierzchniach plastikowych i ze stali nierdzewnej utrzymuje się przez 2-3 dni, na kartonie – do 24 godzin, na miedzi – do 4 godzin. Jednocześnie z badań wynika, że ilość patogenu na takich powierzchniach prawdopodobnie jest niewystarczająca do wywołania infekcji. Niejest to jednak stuprocentowo pewne.

Epidemiolog dr Rama Nair mówi, że żywność pakowaną można umyć wodą z mydłem albo wytrzeć chusteczką dezynfekującą. Warzywa i owoce należy umyć wodą zaraz po przyniesieniu do domu. Dodaje, że nie wiadomo, jak długo koronawirus utrzymuje się na różnych produktach, ale lepiej dmuchać na zimne. Wiemy, że woda z mydłem zabija wirusa i tego należy się trzymać.

Po rozpakowaniu rzeczy należy pamiętać o umyciu rąk.

  1. Czy osoby, które np. przed tygodniem wróciły do Kanady i przebywają w izolacji domowej mogą wyjść na spacer, jeśli zachowają przy tym odpowiedni dystans do innych ludzi?

Minister zdrowia Patty Hajdu przypomina, że osoby wracające z zagranicy musza poważnie podejść do zalecenia samoizolacji. “Pozostańcie w domu przez 14 dni, bez wyjątku”. Oznacza to zero spacerów, nawet jeśli się ma ogród ogrodzony płotem.

  1. Czy COVID-19 jest groźny dla kobiet w ciąży? Czy kobiety ciężarne powinny się izolować?

Wstępne badania kliniczne nie potwierdzają możliwości przenoszenia koronawirusa z matki na dziecko w jej łonie. Pojawiły się doniesienia o zakażonych noworodkach, ale do zakażenia doszło najprawdopodobniej już po narodzinach podczas kontaktu z zakażoną matką. Dr Jon Barrett z Sunnybrook Health Sciences Centre w Toronto mówi, że ryzyko dla kobiet w ciąży jest takie samo jak dla innych osób. Kobiety w trzecim trymestrze ciąży powinny za to na bieżąco dowiadywać się, jakie są wytyczne szpitala dotyczące porodów.

  1. Kto kwalifikuje się do wypłaty dodatku do czynszu lub kredytu?

Rząd federalny nie ogłosił żadnego zasiłku dla lokatorów, ale osoby, które muszą płacić czynsz, mogą skorzystać z zapomóg oferowanych przez niektóre prowincje. Kolumbia Brytyjska może wypłacać z tego tytułu do 500 dol. Zapewnia też o zamrożeniu podwyżek czynszu i wstrzymaniu eksmisji. Jeśli chodzi o spłaty kredytów hipotecznych, możliwe są odroczenia płatności rat, ale o warunkach decyduje bank. Ważne, ze przez okres odroczenia odsetki się kumulują, co skutkuje wyższymi ratami w późniejszym okresie.

  1. Jak można się izolować w domu, w którym mieszkają też inne osoby?

W takim wypadku wskazane jest utrzymywanie odległości 2 metrów od innych osób, noszenie maski, jeśli jest potrzebna, korzystanie z innych naczyń i sztućców niż pozostali domownicy, mycie i dezynfekowanie często użytkowanych powierzchni, częste mycie rąk.