Kanada jest jedynym krajem, który upamiętnia urodziny Królowej Wiktorii podczas oficjalnego święta.  Protokół rządu federalnego nakazuje, aby w dzień Wiktorii królewską flagę Unii wywiesić od wschodu do zachodu słońca we wszystkich budynkach rządu federalnego – w tym na lotniskach, bazach wojskowych i innych  tam, gdzie pozwalają na to warunki fizyczne (tzn. tam, gdzie istnieje drugi maszt flagowy, ponieważ Royal Union Flag nigdy nie może zastąpić flagi narodowej ).

W całym kraju Victoria Day służy jako nieoficjalny  początek letniego kalendarza społecznego.   Dzień Wiktorii jest także początkiem sezonu letniskowego kiedy właściciele domków letniskowych otwierają na lato swe nieruchomości.

Urodziny królowej Wiktorii były świętem w Kanadzie na długo przed Konfederacją , a pierwsze ustawodawstwo dotyczące tego wydarzenia zostało uchwalone w 1845 r.  W 1854 r., w 35. urodziny królowej Wiktorii , około 5000 mieszkańców Kanady Zachodniej zgromadziło się przed Government House (w pobliżu dzisiejszych ulic King and Simcoe w Toronto ) by „wiwatować na cześć swej królowej”.