Kanadyjski rząd federalny przyznał grant w wysokości 828 046 dolarów na projekt naukowy, który ma być realizowany przez naukowców z laboratorium w Wuhan – tego samego, od którego mogła się zacząć pandemia.

Na stronie rządu można przeczytać, że projekt wychodzi naprzeciw potrzebie szybkiej diagnostyki pod kątem koronawirusa. Badania będą prowadzone przez interdyscyplinarny zespół złożony z wirusologów, chemików, specjalistów od chorób zakaźnych, osób działających na pierwszej linii walki z wirusem i specjalistów ds. zdrowia publicznego z University of Alberta, Kanadyjskiej Agencji Inspekcji Żywności i Wuhan Institute of Virology z Chin. Członkowie zespołu z Chin, którzy obecnie przeprowadzają standardowe testy, mają kierować badaniami.

Wyniki projektu mają umożliwić wykonywanie testów w tych częściach świata, w których dostęp do opieki medycznej jest ograniczony.

Washington Post pisał, że Wuhan Institute of Virology może być miejscem, od którego zaczęła się pandemia. Prowadzono tam badania nad koronawirusami pochodzącymi od nietoperzy, które, w przypadku przeniesienia na człowieka, mogą wywołać pandemię podobną do SARS. Associated Press po swoim śledztwie donosiło, że sześć dni po tym, jak chińskie władze uświadomiły sobie, że mogą mieć do czynienia z początkiem pandemii, w Wuhan zorganizowano wielki bankiet na parę tysięcy osób. Miliony podróżowały na imprezy z okazji nowego roku. Lekarze w Wuhan się obawiali, ale naukowcy, zastraszeni przez władze, milczeli.