W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. uciekł z KL Auschwitz oficer Wojska Polskiego, oficer AK, harcerz – rtm. Witold Pilecki.  Dał się Niemcom aresztować w łapance ulicznej w Warszawie (19 IX 1940), by trafić do KL Auschwitz i przygotować raport o sytuacji w niemieckim obozie zagłady. Urodzony 13.V.1901 r. w okresie odradzania się myśli niepodległościowej pod zaborami.

Od wczesnej młodości należał do harcerstwa, co w przyszłości bardzo przydało się już jako żołnierzowi w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku. Żołnierz kampanii wrześniowej 1939 r. W tym samym roku rozpoczął działalność konspiracyjną – był jednym z twórców Tajnej Armii Polskiej, scalonej później w Związek Walki Zbrojnej – AK. W latach 1943 -1944 ofiicer Kedywu KG AK, dowódca oddziału w Powstaniu Warszawskim, po kapitulacji w niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu zgłosił się do służby w Polskich Siłach  Zbrojnych na Zachodzie. Z rozkazu gen Władysława Andersa wrócił do kraju, i organizował działalność wywiadowczą przeciw rządzącym Polską zdrajcom narodowym – komunistom. Był bohaterem Polskiego Państwa Podziemnego, został uznany przez brytyjskiego historyka Michaela Foot za jedną z sześciu twarzy odwagi konspiracji antyniemieckiej w Europie (w książce „Six Faces of Courage”).  Mimo to sowieccy okupańci – oprawcy spod znaku czerwonej gwiazdy  dnia 15.III.1948 skazali go na śmierć i 25.V.1948 zamordowali w więzieniu mokotowskim, prawdopodobnie metodą Katyńską.  Żydo – komuna szalała, zło demoniczne wylało się z całą mocą i okrucieństwem, zbiry z UB szalały w prześciganiu się w pomysłach likwidacji wspaniałej, patriotycznej inteligencji Polskiej. Przedtem był tak okrutnie przesłuchiwany przez komunistycznych „specjalistów”, że podczas widzenia z żoną przyznał: Oświęcim to była przy tym igraszka!

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ochotnik do Auschwitz, trafił do obozu w nocy z soboty na niedzielę 21/22 września 1940 r. jako Tomasz Serafiński.  Więzień nr 4859 realizował swą misję w warunkach ekstremalnych.  Musiał znaleźć chętnych do pracy konspiracyjnej wśród ludzkich cieni…  Założył Związek Organizacji Wojskowej.  Za służbę w niemieckim obozowym pasiaku dla Polski dwukrotnie awansowany (na porucznika, potem na rotmistrza w korpusie kawalerii Wojska Polskiego)!

ZOW miał w obozie swoich ludzi, bez których późniejsza ucieczka Pileckiego byłaby trudna.  Przygotowywał raporty o sytuacji w obozie.  Na Zachodzie zrobiono z nich niewielki użytek, ale na to Pilecki nie miał już wpływu.  Uciekł z obozu razem z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim, gdy w obozie działała już stworzona przez niego sieć konspiracyjna, a dalszy pobyt mógłby go zdekonspirować.  Na wolności „Druh” (pseudonim nawiązujący do służby w ZHP) napisał szczegółowy raport o największym niemieckim obozie śmierci KL.AUSCHWITZ.

Według ks. prof. Waldemara Chrostowskiego  w KL.AUSCHWITZ I i KL.AUSCHWITZ II, Niemcy zamordowali pomiędzy 1.1 a 1.3 miliona istnień ludzkich, w tym ponad 500 tyś. Żydów, około 500 tyś Polaków, i 22 inne narodowości głównie Europejczyków.

Bohater konspiracji europejskiej „na łaskę” u moskiewskich namiestników Bermana i Bieruta nie zasłużył.  Marzył o katolickiej, wolnej i suwerennej Polsce, a to była w dominium sowieckim największym przestępstwem, wobec którego nieważne były zasługi.

W 2006 r. Odznaczony Orderem Orła Białego i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 r. awans do pułkownika. Do dziś są prowadzone prace ekshumacyjne w celu odnalezienia szczątek doczesnych rotmistrza.

Dla Stowarzyszenia Józefa Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki „ w Kanadzie Rotmistrz Witold Pilecki jest reprezentantem wszystkich ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH – ZOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

Stowarzyszenie Józefa Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki „ w Kanadzie

Komendant Grzegorz Waśniewski