Liberalny rząd premiera Kanady Justin Trudeau opublikował w środę wspólne oświadczenie w imieniu 59 państw, które w odpowiedzi na pandemię koronawirusa postuluje globalne zaspokajanie potrzeb ludzi w zakresie “zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego” .

Czytamy na portalu lifesitenews

„Wzywamy rządy na całym świecie do zapewnienia wszystkim kobietom i dziewczętom pełnego i niezakłóconego dostępu do wszystkich usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego”, głosi  oświadczenie wydane 6 maja przez Global Affairs Canada.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rząd Trudeau jest znany z agresywnego promowania aborcji na scenie międzynarodowej, a globalny dostęp do aborcji i „seksualnych praw reprodukcyjnych” stanowi „rdzeń” jego polityki zagranicznej.

Odpowiedź na „bezprecedensowe zagrożenie” pandemią koronawirusa – która miała swój początek w Wuhan w Chinach – „wymaga solidarności i współpracy między wszystkimi rządami, naukowcami, podmiotami społeczeństwa obywatelskiego i sektorem prywatnym” – głosi oświadczenie.  „Finansowanie opieki zdrowotnej i praw seksualnych oraz reprodukcyjnych powinno stać się priorytetem, aby uniknąć wzrostu śmiertelności matek i noworodków,  zwiększonej liczby niebezpiecznych aborcji i zakażeń przenoszonych drogą płciową” – stwierdza się w dokumencie.

Oświadczenie zostało podpisane przez ministrów Argentyny, Australii, Albanii, Belgii, Boliwii, Bośni i Hercegowiny, Cabo Verde, Kanady, Cypru, Czech, Danii, Finlandii, Fidżi, Francji, Niemiec, Grecji, Gwinei, Włoch, Łotwy, Liban, Liberia, Luksemburga, Madagaskaru, Czarnogóry, Holandii, Macedonii Północnej, Namibii, Nowej Zelandii, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Republiki Południowej Afryki, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Również w imieniu: Armenii, Austrii, Bułgarii, Kostaryki, Chorwacji, Ekwadoru, Estonii, Gruzji, Irlandii, Islandii, Japonii, Liechtensteinu, Litwy, Meksyku, Mołdawii, Peru, Republiki Korei, Słowenii , Tunezji, Republiki Korei, Ukrainy i Urugwaju.