Ottawa rozważa zakup hoteli, aby zapewnić zakwaterowanie rosnącej liczbie osób ubiegających się o azyl

Średnio osoby ubiegające się o azyl przebywały w hotelach przez 113 dni, co kosztowało 208 dol. za osobę dziennie, wliczając w to pokój, posiłki i ochronę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W tym roku Ottawa płaciła rachunek za około 4000 pokoi hotelowych dla 7300 osób ubiegających się o azyl, z których wiele przeniosło się ze schronisk i kościołów.

W zeszłym miesiącu premier Justin Trudeau obiecał Quebecowi 750 milionów dolarów, aby pomóc poradzić sobie z napływem osób ubiegających się o azyl, co według prowincji wywiera presję na mieszkalnictwo, edukację i opiekę zdrowotną.

Rząd federalny wydał ponad 100 mln dolarów na zakwaterowanie osób ubiegających się o azyl w hotelach w Niagara Falls (sic!) w okresie od lutego 2023 r. do lutego 2024 r.

W swoim najnowszym budżecie rząd federalny przeznaczył 1,1 mld dolarów na 3 lata, począwszy od roku 2024–2025, dla gmin i prowincji, aby pokryć rosnące koszty zakwaterowania osób ubiegających się o azyl w ramach Tymczasowego Programu Pomocy Mieszkaniowej w Ottawie.

Zakwaterowanie osób ubiegających się o azyl leży w gestii prowincji, ale rząd federalny płaci za pobyt osób ubiegających się o azyl w hotelach od początku pandemii, aby pomóc prowincjom, gdzie schroniska są pełne.