W niedzielę po raz pierwszy liczba osób, które wyzdrowiały z COVID-19 przekroczyła 50 proc. wszystkich potwierdzonych do tego dnia zachorowań. W niedzielę najwięcej potwierdzonych przypadków było w Quebecu – łącznie 42 183, z czego 3483 osoby zmarły. W Ontario potwierdzono 22 653 przypadki, a odnotowano 1881 zgonów.

W ramach rozmrażania gospodarki w niektórych częściach Kanady zaczęły się otwierać salony fryzjerskie i kosmetyczne. Przedstawiciele sektora usługowego przypominają jednak o utrzymaniu środków bezpieczeństwa.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Alain Audet, dyrektor Allied Beauty Association, przypomniał, że fryzjerstwo i kosmetyka estetyczna nie są zbyt dochodowymi zajęciami. Wiele osób w tych zawodach jest samozatrudnionych i prowadzi działalność z minimalnym zyskiem.

Według stowarzyszenia w sektorze usług fryzjerskich i kosmetycznych zatrudnionych jest około 300 000 Kanadyjczyków. Z powodu wprowadzenia wymagań dotyczących ograniczenia liczby klientów przebywających w salonie oraz zwiększenia odstępów czasu między kolejnymi klientami, by można było należycie posprzątać, sektor straci jakieś 30 proc. zysków. Fryzjerzy nie będą mogli zapisywać dwóch osób na tę samą godzinę (żeby np. strzyc jedną, podczas gdy druga czeka z farbą na włosach). Poza tym możliwości przemeblowania w zakładach, tak by zwiększyć odległości między stanowiskami, są ograniczone ze względu na przymocowanie foteli do podłogi i konieczność dostępu do gniazdek elektrycznych.

Audet dodaje, że jeśli tylko można, należy umożliwić otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Po pierwsze po to, by umożliwić fryzjerom i kosmetyczkom zarabianie, a po drugie ze względu na zdrowie psychiczne. Wizyta w salonie fryzjerskim czy kosmetycznym poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na pewność siebie, podsumowuje Audet.

Stowarzyszenie opracował zestaw wytycznych odnośnie bezpieczeństwa i higieny. Część prowincji przygotowała też swoje zasady.

W Manitobie fryzjerzy pracują już od zeszłego tygodnia. Prowincja wymaga takiego umawiania klientów, by ci nie gromadzili się w salonie. Zakazane jest jedzenie i picie. Nie ma jednak wymagania używania maseczek i rękawiczek. Wyspa Księcia Edwarda otworzy zakłady fryzjerskie 22 maja i będzie wymagać dezynfekcji krzeseł i narzędzi po każdym kliencie. Pracownicy mają nosić maseczki i rękawiczki. Używanie pędzli do omiatania włosów z karku klienta będzie zabronione. Podobne wymogi będą w Saskatchewan, gdzie strzyżenie zacznie się 19 maja.