Prezydent Joe Biden otworzył 9 lipca w Waszyngtonie doroczny szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), zwracając się do przywódców „największego sojuszu wojskowego” na świecie w atmosferze rosnących globalnych napięć geopolitycznych.

„NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek w swojej historii” – powiedział prezydent Biden w swoim wystąpieniu, które koncentrowało się  na Ukrainie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Podczas swojego przemówienia prezydent Biden zapowiedział dodatkową pomoc dla ogarniętego wojną kraju. „Dziś ogłaszam historyczną darowiznę sprzętu obrony powietrznej dla Ukrainy. Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia, Rumunia i Włochy dostarczą Ukrainie sprzęt do pięciu dodatkowych strategicznych systemów obrony powietrznej” – powiedział prezydent.

Prezydent Biden ogłosił również, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy dostarczą Ukrainie „dziesiątki dodatkowych taktycznych systemów obrony powietrznej”, aby wzmocnić obronę kraju w wojnie z Rosją w nadchodzących miesiącach.

Prezydent powtórzył swoje zaangażowanie na rzecz pokoju w Europie, ostrzegając jednocześnie prezydenta Rosji Władimira Putina, że ​​to Rosja,  przegra wojnę.

„Nie łudźcie się, Rosja przegrywa w tej wojnie. Po ponad dwóch latach wojny Putina, jego straty są oszałamiające” – powiedział.

Miejsce, w którym prezydent przemawiał do światowych liderów, ma historyczne znaczenie dla NATO, które ma już 75 lat. Prezydent Harry S. Truman podpisał w tym miejscu w 1949 r. Traktat Północnoatlantycki, który założył sojusz. Prezydent Bill Clinton również wybrał to miejsce na obchody 50. rocznicy NATO

Rosyjska agresja na Ukrainę skłoniła Szwecję i Finlandię do przystąpienia do sojuszu w zeszłym roku. Ponadto spowodowała wzrost wydatków na obronę wśród 32 państw członkowskich sojuszu.
Prezydent Biden powiedział, że w 2020 roku, kiedy został wybrany do Białego Domu, zaledwie dziewięciu członków NATO wydawało 2 procent swojego produktu krajowego brutto (PKB) na obronność. „W tym roku 23 państwa wydadzą co najmniej 2 procent, niektóre nawet więcej, a pozostałe kraje, które jeszcze nie osiągnęły tego kamienia milowego, wkrótce to zrobią” – powiedział.

Podczas wcześniejszego przemówienia w Waszyngtonie Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że stara się zapewnić, by wszystkie 32 państwa członkowskie spełniały minimalne roczne wydatki na obronność. Przemawiając na forum międzynarodowych liderów przemysłu zbrojeniowego,  Stoltenberg powiedział, że ambicja sojuszu, aby przeznaczać 2 procent PKB na obronność, będzie traktowana raczej jako wymóg niż aspiracja. „To wynik zbiorowej decyzji i zbiorowej odpowiedzialności” – powiedział Stoltenberg.

Jak powiedział dziennikarzom podczas zeszłotygodniowej rozmowy wysoki rangą urzędnik administracji Bidena, od 2020 r. NATO łącznie zwiększyło swoje roczne wydatki o 180 miliardów dolarów.

Prezydent Biden zakończył  przemówienie wręczeniem  Stoltenbergowi Prezydenckiego Medalu Wolności, podkreślając w ten sposób wysiłki byłego premiera Norwegii na rzecz utrzymania pokoju na świecie poprzez sojusz NATO.

Stwierdził, że NATO „stało się silniejsze, mądrzejsze i bardziej energiczne” pod przywództwem  Stoltenberga.