Dla wielu Kanadyjczyków najbardziej ekscytującymi wydarzeniami ostatnich tygodni były cotygodniowe wyjścia do sklepów. Poszczególne prowincje weszły w fazę znoszenia ograniczeń i wkrótce będziemy mogli poszerzyć horyzonty. Być może zaczniemy rozważać także podróże zagraniczne. Co warto wtedy wiedzieć?

13 marca rząd federalny wydał ostrzeżenie dla podróżnych, by nie wybierali się za granicę, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Ostrzeżenie obowiązuje do odwołania. Mimo to Kanadyjczycy mogą jeździć za granicę, choć oczywiście znalezienie połączenia lotniczego i wykupienie ubezpieczenia podróżnego nie jest rzeczą łatwą. Ubezpieczenie prawdopodobnie nie pokryje kosztów leczenia związanych z COVID-19. Do tego po powrocie trzeba się poddać 14-dniowej kwarantannie.

Granica kanadyjsko-amerykańska pozostaje zamknięta do 21 czerwca. Data otwarcia może być dalej przesuwana.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dokąd więc można polecieć? Linie lotnicze odwołały wiele lotów. WestJet do 25 czerwca nie lata za granicę i na trasach międzynarodowych. Air Transat i Sunwing nie latają w ogóle odpowiednio do 30 czerwca i 25 czerwca. Air Canada realizuje około 5 proc. połączeń. W piątek linia ogłosiła swój uaktualniony wakacyjny rozkład lotów do 97 miast, w tym do Rzymu, Aten i na Karaiby.

Allison Wallace z agencji turystycznej Flight Centre mówi, że powrót do normalnych rozkładów może potrwać dwa lata. Zakłada się, że loty międzynarodowe do jesieni zostaną przywrócone tylko w 20 proc.

Islandia, Meksyk, czy takie miejsca na Karaibach jak Aruba i St. Lucia mają zacząć przyjmować turystów w czerwcu. Grecja ma się otworzyć w lipcu. St. Lucia i Islandia zapowiadają, że podróżni przed lotem będą musieli mieć wykonany test na koronawirusa i po wylądowaniu będą musieli przedstawić zaświadczenie, że wynik był negatywny. Jeśli osoby podróżujące na Islandię nie będą mogły wcześniej wykonać testu, prawdopodobnie będą badane od razu na miejscu. W przypadku wyniku pozytywnego, podróżny będzie musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie w islandzkim hotelu – i oczywiście za nią zapłacić – jako że chory nie będzie mógł wrócić do Kanady.

Jak może wyglądać podróżowanie samolotem? Rząd federalny już nakazał pasażerom noszenie maseczek w samolotach i na lotniskach, jeśli nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego. Air Canada wprowadziła mierzenie temperatury, dezynfekcję kabin i zapowiada, że osoby obce nie będą musiały siedzieć koło siebie w klasie ekonomicznej (czyli środkowe miejsca pozostaną puste). O niesprzedawaniu biletów na środkowe miejsca mówią tez inne linie, choć nie wiadomo, jak długo taki plan będzie utrzymany.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia, to sprzedawca polis Martin Firestone spodziewa się, że po zniesieniu ostrzeżenia dotyczącego podróży zagranicznych firmy ubezpieczeniowe dalej nie będą odpowiadać za leczenie związane z COVID-19. Sytuacja taka może utrzymać się do momentu, gdy dostępna będzie szczepionka. Może to być poważna przeszkoda dla wielu podróżnych, m.in. dla kanadyjskich “snowbirds”.