Są nieoficjalne wyniki PKW. To już pewne, Andrzej Duda wygrywa wybory

Wybory prezydenckie 2020 wygrał Andrzej Duda – wynika z informacji Państwowej Komisji Wyborczej, która podała nieoficjalne cząstkowe dane z 99,97 proc. komisji wyborczych. Na prezydenta Dudę głosowało 51,21 proc. Polaków. Wiceszef PO Rafał Trzaskowski otrzymał z kolei 48,79 proc. i przegrał wyścig do Pałacu Prezydenckiego. Frekwencja wyniosła 68,12 proc.

Na godz. 8.00 brakuje jeszcze nam 5 protokołów okręgowych komisji wyborczych – poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak Jak dodał, protokół z Katowic w zasadzie jest już w systemie, ale brakuje jeszcze protokołów z Nowego Sącza, Olsztyna, Szczecina i z Warszawy. Wyniki z brakujących protokołów nie wpłyną w sposób znaczący na wyniki wyborów – powiedział Marciniak.Marciniak podkreślił, że PKW może przed ustaleniem ostatecznego wyniku podawać do publicznej wiadomości cząstkowe, nieoficjalne wyniki głosowania, ustalone na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji o wynikach głosowania w obwodach.Podkreślił, że najwcześniej te dane spływają z odrębnych obwodów lub z mniejszych gmin, gdzie było mało wyborców.

– Mamy w tej protokoły już prawie wszystkie, ale to jest gdzieś 99,7, ale ilość protokołów, obwodów, nie jest równoznaczna z ilością wyborców. Mamy w sumie 9 protokołów, które nie zostały wysłane do systemu protokołów obwodowych, są to wszystko protokoły zagraniczne, mianowicie: Bruksela, sześć z Londynu i dwa z Manchesteru – powiedział.

Jak zaznaczył, trudno powiedzieć, kiedy te protokoły zostaną wprowadzone, bo prace tych komisji obwodowych jeszcze trwają.

– Czy to będzie godzina 12.00 czy 16.00 – w tej chwili ani te komisje nie są w stanie nam powiedzieć, ani my nie jesteśmy w stanie przekazać, o której będą – dodał Marciniak