Analitycy Ernst & Young  uważają, że w nadchodzących miesiącach i latach Kanada może być świadkiem fali uruchamiania kopalni złota  dzięki mocnym cenom tego kruszcu i poprawie popytu na metale szlachetne z Chin.

W okresie marzec-czerwiec tego roku ceny żółtego metalu wzrosły o 11% po 6% wzroście w poprzednim kwartale. Oczekuje się, że metal pozostanie blisko historycznych maksimów z powodu słabości dolara amerykańskiego, bodźców rządowych, napięć geopolitycznych i niskich stóp procentowych, stwierdza EY. Oznacza to, że inwestorzy którzy przez długi czas ignorowali wydobycie złota wracają na rynek. Przykładem jest niedawna decyzja IAMGOLD (TSX IMG) (NYSE: IAG), aby kontynuować swój projekt Côté w północnym Ontario.

Budowa odkrywkowej kopalni za 1,3 miliarda dolarów, w którym partner joint venture japońska Sumitomo Metal Mining ma 30% udziałów, ma się rozpocząć w trzecim kwartale. Produkcja komercyjna spodziewana jest w drugiej połowie 2023 roku.

Metale nieszlachetne, kolejny sektor silnie reprezentowany w Kanadzie, również odnotowały wzrost w tym kwartale. Ceny miedzi, niklu i cynku wzrosły odpowiednio o 22%, 12% i 7%. EY oczekuje, że miedź będzie nadal rosła, podczas gdy nikiel i cynk odczują presję spadkową w najbliższym czasie.

„Dobra wiadomość jest taka, że ​​Kanada pozostaje atrakcyjnym celem dla zagranicznego kapitału. Niedawne transakcje wykazują tendencję do zawierania umów o zerowej premii w celu uzyskania synergii kosztowej, operacyjnej i korporacyjnej –  dających możliwość pozyskania bardziej zdywersyfikowanych portfeli ”- stwierdza w oświadczeniu Jeff Swinoga, współprzewodniczący EY Canada Mining & Metals .

Indeks Canadian Mining Eye odzwierciedlał tę sytuację otoczenie odnotowując dramatyczny 72% wzrost w II kwartale 2020 r.