“Konfederacja pozostaje stała w uczuciach. Jesteśmy pełni najlepszych nadziei, ale jednocześnie odarci z ostatnich złudzeń” – oświadczył poseł Grzegorz Braun podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Bosak ocenił, że orędzie prezydenta Dudy przypominało exposé premiera – zawierało “wątki dotyczące inwestycji w gminach, powiatach”, ale zabrakło w nim informacji o “pryncypiach polityki państwowej”, takich jak “obrona praw Polaków poza granicami kraju”, czy “wyzwań globalnych, z którymi nasz kraj się ściera” oraz wyzwań związanych z obronnością i polityką zagraniczną.

“Właściwie, gdyby nie refren w wystąpieniach polityków obozu rządzącego o tym, że +musimy lojalnie współpracować z Amerykanami i wspierać współpracę sojuszniczą w ramach NATO+, to można by odnieść wrażenie, że polityki obronnej i zagranicznej Polska nie prowadzi” – oświadczył byłby kandydat na prezydenta.

Bosak obszernie przypomniał oczekiwania i postulaty programowe Konfederacji dotyczące polityki gospodarczej, podatkowej, rodzinnej, oświatowej (m.in. bon edukacyjny), czy zagranicznej, przy zachowaniu “prymatu polityki wielowektorowej”, czyli “bez uzależniania się od żadnego jednego mocarstwa”.

Jako jeden z najważniejszych postulatów Krzysztof Bosak wymienił  wprowadzenie “kwoty wolnej od podatku w wysokości 12-krotności płacy minimalnej”, a jako drugi “dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców i generalną racjonalizację systemu podatkowego w kierunku prostych i niskich podatków”, w tym obniżenie VAT na produkty żywnościowe.

Odnosząc się do oczekiwań Konfederacji ws. polityki rodzinnej Bosak wskazał na trzy postulaty: pełną ochronę życia nienarodzonego, wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej “krótkim cięciem” oraz “potwierdzenie prawa rodziców do wychowania dzieci w zgodzie ze swoimi przekonaniami”.

Bosak zapowiedział, że Konfederacja będzie o takich sprawach przypominać i pytać o nie przy każdej okazji do rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą. Były kandydat na prezydenta zapowiedział, że politycy jego partii będą też pytać “jak jest ze sprawami, które na finiszu kampanii prezydenckiej Andrzej Duda obiecał”.

Polityk przypomniał, że prezydent deklarował w kampanii m.in. “nie podpisywać ustaw podnoszących podatki”. “A już mamy w Sejmie informacje m.in. o tym, że podatek cukrowy wzrasta” – stwierdził Bosak.

Poseł Michał Urbaniak zapowiedział  “monitorowanie i kibicowanie” prezydentowi Dudzie “w tym, żeby mógł zawalczyć o Polaków za wschodnią granicą, o ich prawa w państwach, takich jak Ukraina, Białoruś, czy Litwa”. Urbaniak zwrócił uwagę, że prezydent RP ma takie możliwości i środki.

Odnosząc się do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa, poseł Braun zwrócił uwagę, że “czasy są niespokojne” wokół Polski oraz na Bliskim Wschodzie. Przypomniał, że w niedzielę odbędą się wybory prezydenckie na Białorusi i – jak ostrzegał – “grozi destabilizacja sąsiadującego z nami, a nie wrogiego nam z zasady, państwa”.

“Wzywamy pana prezydenta, by stojąc na straży bezpieczeństwa Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i narodu polskiego, nie dopuścił do wyprowadzania jakichkolwiek aktywów państwowych, ze szczególnym uwzględnieniem Wojska Polskiego poza granice Rzeczypospolitej Polskiej” – oświadczył Grzegorz Braun.

Poseł wspomniał w tym kontekście o zapowiadanej na 15 sierpnia wizycie amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo w Polsce, od którego – jak powiedział – “zapewne pośrednio dowiemy się, na co właściwie opiewają umowy podpisywane w ostatnich latach, także przez pana prezydenta Andrzeja Dudę podczas jego wizyt zagranicznych”.

za (PAP)