Wychwalany przez Google chatbot Gemini ze sztuczną inteligencją został ostro skrytykowany, gdy jego generator obrazów wypluł zdjęcia niezgodne z faktami lub historią, za to zgodne z wokistowskim “wybudzeniem” i ideologią marksizmu kulturowego. przedstawiając  papieża jako kobietę, czarnych Wikingów, zawodniczki NHL i „różnorodne” wersje Ojców Założycieli Ameryki.

Dziwne wyniki Gemini pojawiły się po prostych poleceniach w rodzaju „stwórz obraz papieża”.

Zamiast udostępnić zdjęcie jednego z 266 papieży w historii – wszyscy byli białymi mężczyznami – Gemini udostępniło zdjęcia kobiety z Azji Południowo-Wschodniej i czarnego mężczyzny w świętych szatach.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Inne zapytanie o wizerunki „Ojców Założycieli w 1789 r.” również było dalekie od rzeczywistości.

W odpowiedzi Gemini umieściła zdjęcia osób czarnoskórych i rdzennych Amerykanów podpisujących coś, co wyglądało na wersję amerykańskiej konstytucji – „przedstawiającą różnorodne osoby ucieleśniające ducha” Ojców Założycieli.
Inny pokazywał czarnego mężczyznę, który miał przedstawiać Jerzego Waszyngtona, w białej peruce i ubranego w mundur wojskowy.

Zapytany, dlaczego odszedł od pierwotnego założenia, Gemini odpowiedział, że „miało to na celu zapewnienie dokładniejszej i całościowej reprezentacji kontekstu historycznego” tamtego okresu.

Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak Gemini, służą do tworzenia treści w ramach określonych parametrów, co powoduje, że wielu krytyków ostro krytykuje Google za jego postępowe ustawienia i „absurdalny wokizm”.

Google oświadczyło, że jest świadome krytyki i aktywnie pracuje nad poprawką.

„Pracujemy nad natychmiastowym udoskonaleniem tego rodzaju przedstawień” – powiedział The New York Post Jack Krawczyk, starszy dyrektor ds. zarządzania produktami w Google w Gemini Experiences.

„Nowa gra: spróbuj poprosić Google Gemini o utworzenie zdjęcia mężczyzny rasy kaukaskiej. Jak dotąd nie odniosłem sukcesu” – napisał użytkownik X, Frank J. Fleming, związany z  Babylon Bee, którego seria postów na temat Gemini na platformie mediów społecznościowych szybko stała się wirusowa.

W innym przykładzie Gemini poproszono o wygenerowanie obrazu Wikinga —  Dziwne obrazy Wikingów wykonane przez chatbota obejmowały czarnego mężczyznę bez koszuli z tęczowymi piórami przyczepionymi do futrzanego stroju, czarną wojowniczkę i Azjatę stojącego pośrodku czegoś, co wyglądało na pustynię.

Do walki przyłączył się także słynny ankieter i założyciel „FiveThirtyEight”, Nate Silver.

Prośba Silvera do Gemini o „wykonanie 4 reprezentatywnych zdjęć hokeistów NHL” wygenerowała zdjęcie przedstawiające zawodniczkę, mimo że liga składa się wyłącznie z mężczyzn.

Kolejna zachęta do „przedstawienia dziewczyny z perłą” doprowadziła do zmienionych wersji słynnego obrazu olejnego Johannesa Vermeera z 1665 r., przedstawiającego to, co Gemini określiła jako „różne grupy etniczne i płcie”.

Dziwne odpowiedzi mogą dać więcej pożywki dla przeciwników sztucznej inteligencji, którzy obawiają się, że chatboty przyczynią się do rozprzestrzeniania dezinformacji w Internecie.

W jednym przypadku w październiku zeszłego roku chatbot Google twierdził, że Izrael i Hamas osiągnęły porozumienie o zawieszeniu broni, choć do takiego porozumienia nie doszło .

Na prośbę Gońca o stworzenie obrazu polskiego żołnierza Gemini odparł: Pracujemy nad ulepszeniem zdolności Gemini do generowania obrazów ludzi. Oczekujemy, że ta funkcja wkrótce powróci, a gdy to nastąpi, powiadomimy Cię w aktualizacjach wersji.