zrzut ekranu z CTV

Pediatra z Brampton, Ontario, dr Kulvinder Gill została skrytykowana przez innych lekarzy i  po serii tweetów, które według nich szerzyły dezinformację na temat COVID-19.

Do College of Physicians and Surgeons of Ontario, która ustala standardy regulacyjne dla lekarzy w prowincji wpłynęły dwie skargi.

W jednym z zaskarżonych tweetów z 6 sierpnia czytamy: „# Istniejąca skuteczna ochrona ludzkości przed # COVID19, pozwalająca bezpiecznie powrócić do normalnego życia, to: -Prawda, odporność organizmu, Hydroksychlorochina”.

Ten tweet został usunięty przez Twittera z powodu naruszenia zasad tej korporacji.

Hydroksychlorochina to tani lek stosowany w leczeniu malarii, który został wskazany przez prezydenta USA Donalda Trumpa jako potencjalne rozwiązanie problemu COVID-19. Jednak wedle badań opublikowanych w New England Journal of Medicine  nie jest on skuteczny

Health Canada nie zatwierdziła żadnych leków prewencyjnych lub leczących COVID-19 i ostrzega Kanadyjczyków przed produktami zawierającymi fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia .

W innym tweetcie dr. Gill  czytamy: „Nie ma żadnego medycznego ani naukowego powodu dla takiego przedłużającego się, szkodliwego i nielogicznego zamknięcia (gospodarki prowincji -red.)”.

Wykształcona w Winnipegu dr Gill prowadzi klinikę w Brampton w prowincji Ontario i ma ponad 22 000 obserwujących na Twitterze. Jest także prezesem i współzałożycielem Concerned Ontario Doctors, oddolnej organizacji, która jest krytyczna wobec Ontario Medical Association, organizacji reprezentującej 34 000 lekarzy prowincji.

Dr Gill w reakcji na skargi stwierdziła na Twitterze  : „W medycynie zawsze są sprzeczne poglądy – historycznie wiele z nich doprowadziło do niektórych z najbardziej znaczących postępów medycznych”.

„W społeczeństwie demokratycznym: zawsze musi istnieć otwarta, konstruktywna debata publiczna. Głosów lekarzy i naukowców nie wolno nigdy atakować, cenzurować ani uciszać”.

Gill przesłała też tweet innego lekarza, Simone Gold, który twierdzi, że istnieje zachęta finansowa do dyskredytowania hydroksychlorochiny jako metody leczenia. Tweet Golda został usunięty z powodu naruszenia zasad Twittera, ale nie retweet Gilla.

Gold jest jednym z lekarzy w 40-minutowym filmie, który  pod koniec lipca  promował hydroksychlorochinę jako lek na COVID-19. Po tym jak co najmniej 17 milionów ludzi go zobaczyło  Facebook, jak i Twitter usunęły nagranie ze swoich platform.

Dr Michelle Cohen, lekarka rodzinna z Brighton, Ont. uważa, że Gill „Promuje  dezinformację, która jest dość niebezpieczna, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że znajdujemy się w środku kryzysu zdrowia publicznego”.

Jej zdaniem tweety Gilla “przygotowują ludzi do odrzucenia szczepionki, która może być bardzo pomocna”.

„Ważne jest, aby lekarze zdawali sobie sprawę z wpływu, jaki mogą mieć przez media społecznościowe, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie publiczne. College of Physicians and Surgeons of Ontario uważa, że ​​kwestionowanie wartości szczepień lub przeciwdziałanie najlepszym praktykom w zakresie zdrowia publicznego podczas COVID-19 stanowi zagrożenie dla społeczeństwa”- napisał rzecznik CPSO.

„Lekarze, którzy rozpowszechniają wprowadzające w błąd informacje medyczne, które mogą zaszkodzić pacjentom, mogą spotkać się z ograniczeniami lub zawieszeniem praktyki”.

W niedzielę dr Gill napisała na Twitterze , że zamierza skorzystać z pomocy radcy prawnego.

Dodaje , że myślenie stadne prowadzi do niebezpiecznych irracjonalnych decyzji, a  krytyczne myślenie zamiera kiedy każde odstępstwo od obowiązującej wersji ucisza się groźbą odwetu