Dr. hab. Xavier Messing, to doradca instytucji wywiadowczych i kontrwywiadowczych, ekspert w zakresie operacji dywersyjnych, były doradca amerykańskiego Departamentu Stanu, założyciel i CEO firmy Vega Intelligence.

Komentując poczynania rządzących w kontekście obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej dr Messing pisze na FB

 

STULECIE BITWY WARSZAWSKIEJ

Zarządzanie państwem to również (być może przede wszystkim) sfera zaawansowanych działań psychologicznych niewidocznie wspierających zarządzanie zbiorowym morale.

Aspekt ten dotyczy budowania spójności narodowej, tożsamości i identyfikacji z własnym państwem oraz narodowej dumy. Poważni przywódcy poważnych państw rozumieją ten czynnik i dbają o niego niezależnie od zmiennych, wynikających z politycznych różnic. Wiedzą doskonale, że szacunek innych do danego kraju wynika przede wszystkim z tego, jak dany kraj potrafi sam szanować siebie.

W zniewolonej na różne sposoby Polsce od lat dbano o to, aby Polacy świętowali tylko porażki, w ten sposób podskórnie utrwalając w zbiorowej podświadomości mas niezdolność do wielkich sukcesów oraz zwycięstw, których istnienie było systemowo wymazywane ze świadomości Polaków. Zabieg ten dotyczył przede wszystkim Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, uznanej w skali ważności za osiemnastą bitwę w historii świata.

Stulecie obchodów Bitwy Warszawskiej było doskonałym momentem na uruchomienie zbiorowych mechanizmów psychologicznych, którymi w dość prosty sposób można ukierunkować i wzmocnić narodową dumę, tożsamość i morale. Jednak – zapowiadane dwa lata wcześniej Muzeum Bitwy Warszawskiej i Łuk Triumfalny nie powstały i nie doszło do ich odsłonięcia. W zamian za to, władze polskie w osobie Ministra Obrony Narodowej, na stulecie Bitwy Warszawskiej odsłoniły pocztowy znaczek… Link poniżej 👇🏼

https://www.gov.pl/…/wazne-jest-zeby-wiedza-o-wielkiej-wikt…

PODSUMOWANIE:

Gdyby w ramach dywersji psychologicznej (poniżenie polskiego narodu, obniżenie morale i ośmieszenie dumy narodowej) wywiadowi nieprzyjaźnie nastawionego do Polski państwa zaproponować realną możliwość realizacji takiego scenariusza, to w pierwszej chwili uznano by to za prowokację polskiego wywiadu (jeśli takowy by istniał), następnie nie uwierzono by w to, a gdyby już było jasne, że jest to prawdziwa oferta – przeznaczono by na ten cel nielimitowane środki.

(proszę o jak najszersze udostępnienie tego tekstu)

#xaviermessing