Chiny użyły w sierpniu broni mikrofalowej aby razić indyjskich żołnierzy, co zmusiło ich do opuszczenia posterunków. Strona indyjska zaprzecza tym rewelacjom określając je jako bezpodstawne.

„Tajna broń”, w której komentatorzy dopatrują się ujawnionego emitera milimetrowych fal radiowych Poly WB-1, po raz pierwszy zaprezentowanego na salonie lotniczym w Zuhai w 2014 roku, miała zamienić himalajskie szczyty w „kuchenkę mikrofalową”. Emiter jest jakoby zdolny do oddziaływania na odległości do niemal kilometra i zdaniem Jin Canronga powodował u żołnierzy indyjskich złe samopoczucie i wymioty.

Oddziaływanie broni mikrofalowej na człowieka jest też często porównywane do uczucia jakie się ma dotykając rozgrzanej żarówki, a faktycznie broń ta działa na zasadzie podgrzewania wody w ludzkim organizmie.

Do całego zdarzenia miało dojść w sierpniu, a zatem zaledwie tygodnie po czerwcowej bitwie między żołnierzami obydwu państw, na gołe pięści i broń białą. W starciach tych zginęło 20 żołnierzy indyjskich i nieznana liczba chińskich (ChRL nie podała swoich strat).

W obliczu zakazu strzelania na mocy starego porozumienia, chińskie siły rzekomo zwróciły się do swojej tajnej   broni podczas walki w Himalajach.

Broń ogrzewa cząsteczki wody w taki sam sposób, jak urządzenie kuchenne,  powodując coraz większy ból ofiary na odległość do 0,6 mili, donosi The Times.

Celem broni nie jest wyrządzenie trwałej szkody, chociaż pojawiły się obawy, czy może uszkodzić oczy lub mieć rakotwórczy wpływ.

Jin posunął się nawet do tego, że pochwalił siły chińskie za „piękne” wykonanie zadania, które oczyściło teren z indyjskiego wojska bez naruszania zakazu strzelania wzdłuż spornej linii   kontroli (LAC).

Według The Times , broń miała zostać rozmieszczona pod koniec sierpnia, kilka tygodni po wspomnianej bijatyce żołnierzy obu nuklearnych morcarstw.

 

Chociaż Stany Zjednoczone opracowały również broń typu mikrofalowego, rzekome użycie jej przez Chiny może być pierwszym na świecie przeciwko wrogim żołnierzom.

Przewidziano ją również do wykorzystania w kontroli tłumu,

Amerykański odpowiednik „promienia ciepła”, Active Denial System, został ujawniony w 2007 r. i wysłany do Afganistanu, ale najwyraźniej nigdy nie został użyty przeciwko wrogim żołnierzom.

Pentagon reklamował go jako „pierwszy nieśmiercionośny, ukierunkowany system przeciwpiechotny o rozszerzonym zasięgu większym niż obecna broń nieśmiercionośna ”.

Jin powiedział, że broń mikrofalowa została użyta po tym, jak Indie wykorzystały żołnierzy tybetańskich, znanych z  wyszkolenia w górzystym terenie, do zajęcia dwóch szczytów wzgórz 29 sierpnia tego roku.

W następstwie tego posunięcia miejscowi dowódcy chińskiej armii byli pod „ogromną presją”, by odzyskać teren.

Asia Times skontaktowała się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Indii w celu skomentowania domniemanego incydentu mikrofalowego, a rzecznik powiedział tylko: „Te doniesienia nie są prawdziwe… są całkowicie bezpodstawne”.

(Źródła: The Daily Mail, The London Times, The Sun)