W tym roku Święta nie dla wszystkich będą czasem radości i obficie zastawionego stołu. Z powodu pandemii wiele osób straciło pracę i boryka się z niedostatkiem. Święta są okazją, by podzielić się tym co mamy z innymi, dlatego też Federacja Polek w Kanadzie, Ogniwo 13, zorganizowała akcję „Świąteczna Paczka” dla dzieci oraz zbiórkę jedzenia dla biednych rodzin z rezerwatu Six Nations w Ohsweken.

Sytuacja w rezerwacie jest bardzo ciężka i dlatego wybrałyśmy ten właśnie cel. Nasza prośba o pomoc spotkała się z niesamowicie szczodrym odzewem ze strony polskich biznesów oraz wielu osób prywatnych. Dzięki wsparciu ludzi o dobrym sercu zebrałyśmy znaczną ilość żywności, odzieży, środków czystości oraz sprzętu gospodarstwa domowego.

Jednak najbardziej cieszy nasze serca to że mogłyśmy obdarować pięknymi, świątecznymi prezentami 107 najbiedniejszych dzieci, które w większości są sierotami lub półsierotami, a ich opiekunów nie stać na taki wydatek. Te dzieci, jak wszystkie inne, marzą o zabawkach, słodyczach, czy ciepłych ubraniach. Okrężną drogą starałyśmy się dowiedzieć czym interesuje się każde dziecko, aby przygotować taką paczkę, która je ucieszy. Niestety ze względu na pandemię nie mogłyśmy zorganizować wręczania prezentów przez Mikołaja, ale mamy nadzieję że w przyszłym roku nam się uda.

Dwunastego grudnia, wypakowane po brzegi 22 duże samochody, zawiozły do rezerwatu zebrane dary oraz prezenty dla dzieci.

Dziesiątki osób zgłosiło się do nas oferując swoją pomoc. Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich, którzy z wielkim sercem i hojnością włączyli się do naszej akcji, jest ich po prostu za dużo. Pozwólcie jednak że wymienimy tych, bez których ta piękna akcja nie byłaby aż tak wielka: państwo Renata i Janusz Bosak, którzy wraz z grupą artystów i miłośników muzyki oraz panią Dorą Paszuk dostarczyli 8 samochodów z darami.

Wsparło nas również wiele biznesów, którym chciałybyśmy serdecznie podziękować: Something Special, Sweet Temptation, Eddie’s Meat and Deli Market, Jaswoj, Baltyk, Food-Max Service Inc, Starsky, Euro Market Delicatessen, Wisla Delikatessen, Catering Ala Carte, Style Encore, Bravo! Hearing Centre, Mimi Minialoff-Lyons.

Mogłyśmy również liczyć na wsparcie koleżanek z ogniw 1, 8 i 18 Federacji Polek w Kanadzie, jak i przyjaciół, znajomych i członków rodziny. Cieszymy się że jest wokół nas tylu ludzi z tak dobrym sercem i chętnych do niesienia pomocy najbardziej potrzebującym! Nie jesteśmy w stanie wyrazić naszej wdzięczności, ale myślę, że uśmiech dziecka otwierającego prezenty i radość rodzin które zasiądą do obficie zastawionego stołu jest najlepszym podziękowaniem.

Wiele osób pytało nas dlaczego pomagamy właśnie rodzinom z rezerwatu Six Nations. Żeby udzielić rzetelnej odpowiedzi poprosiłyśmy Taylor, mieszkankę rezerwatu, o przybliżenie nam problemów z którymi borykają się rdzenni mieszkańcy Kanady.

„She:kon nazywam się Taylor Martin. Mieszkam w rezerwacie Six Nations i należę to plemienia Mohawk i klanu Wolf.

Od listopada, Federacja Polek w Kanadzie, Ogniwo 13, wspólnie z moją mamą Candy Martin, przygotowywały akcje  Świąteczna Paczka”.

Panie z Ogniwa 13 zbierały żywność, odzież, artykuły codziennej potrzeby oraz zabawki dla dzieci, a moja mama koordynowała akcją, żeby pomoc dostały rodziny najbardziej potrzebujące.

Dzięki hojności Polonii Kanadyjskiej i ofiarnej pracy członkiń Federacji, 107 dzieci otrzyma świąteczne prezenty. Wierzymy, że będzie to olbrzymia pomoc dla rodzin z Six Nations.

Covid nie jest jedynym problemem w naszej społeczności. Każdego dnia zmagamy się z problemami, przy których pandemia jest mało znaczącym zdarzeniem.

Nasz rezerwat uważany jest za jeden z najlepiej prosperujących w Kanadzie, niemniej jednak mamy nieodpowiednie warunki mieszkaniowe, brakuje funduszy na edukację, opiekę zdrowotną oraz doprowadzenie czystej wody pitnej. To są podstawowe prawa człowieka, do których Kanadyjczycy mają dostęp. Covid-19 jest dodatkowym problemem naszej społeczności.

Nasze warunki mieszkaniowe są często trudne, ponieważ wiele pokoleń mieszka w jednym domu. Bardzo często też babcie wychowują wnuki, pomagając ich rodzicom w walce z nałogami. Wierzymy, że wychowanie dziecka wymaga pracy całej wioski i dlatego staramy się pomagać w każdy możliwy sposób, nawet jeśli oznacza to, że damy zbyt wiele i ryzykujemy, że nie wystarczy dla nas samych.

Kanada często uważana jest za raj na ziemi dla tych którzy szukają lepszego życia, jednak każdy rezerwat w Kanadzie jest świadectwem tuszowania historii i złego traktowania rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy zostali pozbawieni podstawowych praw człowieka takich jak dostęp do wody pitnej. Nasza społeczność od wielu pokoleń nieustannie zmaga się z traumą związaną z kolonizacją i Szkołami Stacjonarnymi.

Szkoły Stacjonarne zostały wdrożone przez rząd kanadyjski, aby „zabić Indianina w dziecku”. Ukradli nasze dzieci, poddali je surowemu wychowaniu i pozbawili ich praw od dzieciństwa do 18 roku życia. Nasza kultura została nam skradziona, ponieważ nasze dzieci nie były już w stanie uczyć się języka i ceremonii naszych przodków, nosić długich włosów lub wracać do swoich rodzin. Wiele dzieci, mając problem ze swoją tożsamością nie wróciło do swoich domów, wiele z nich zostało zamordowanych. To było ludobójstwo. Ostatnia szkoła z internatem została zamknięta w 1996 roku, a ja urodziłam się w 1996 roku i mam 24 lata.

To nie jest przeszłość to jest teraźniejszość Kanady. Ta trauma międzypokoleniowa spowodowała uzależnienia, problemy ze zdrowiem psychicznym i rozpad rodzin. Jak możemy się rozwijać, skoro wciąż jedynie próbujemy przetrwać? Jesteśmy silnymi ludźmi. Chociaż napotykamy wiele trudności i nieustannie walczymy o nasze bezpieczeństwo, nadal jesteśmy uprzejmi, życzliwi i staramy się dawać sobie nawzajem to co najlepsze.

Jestem wdzięczna, że dzięki pomocy Polonii codzienny ciężar stał się trochę lżejszy do udźwignięcia. To prawdziwa magia, bezinteresowny akt dobroci, który zawsze będzie obok miłości, największą magią świata.

Nia: wen (Dziękuję) za wszystko.”

Korzystając z okazji, chciałybyśmy życzyć wszystkim cudownych Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia i wszystkiego co najlepsze w nadchodzącym 2021 roku!

Magdalena Szewczyk