Zmarł Sheldon Adelson – szara eminencja konserwatystów w Izraelu i USA

Żydowsko-amerykański miliarder, magnat kasynowy Sheldon Adelson, makler i filantrop znany w późniejszych latach z patronowania prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi i premierowi Benjaminowi Netanjahu, zmarł w wieku 87 lat.

Adelson, który był właścicielem imperium hazardowego Las Vegas Sands, zmarł z powodu komplikacji związanych z leczeniem chłoniaka nieziarniczego

Urodzony w Bostonie w 1933 roku, syn taksówkarza, odniósł oszałamiający sukces w świecie biznesu, zanim stał się jednym z najbardziej wpływowych darczyńców Partii Republikańskiej czym wyróżniał się spośród większości amerykańskich Żydów, od dziesięcioleci przeważnie popierających demokratów. Adelson był uważany za najbardziej wpływowego darczyńcę GOP w kraju, ustanawiając rekordy  indywidualnych wpłat w danym cyklu wyborczym.

Superdarczyńca, który był również właścicielem wpływowego tabloidu Israel Hayom i rzadko wypowiadał się publicznie,

Był uznawany za motor decyzji Trumpa o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy i wyjściu z porozumienia nuklearnego z Iranem.

Adelsonowie wsparli Trumpa kwotą 30 milionów dolarów w 2016 roku, a następnie przekazali 100 milionów dolarów Partii Republikańskiej na wybory w 2018 roku. W sumie Adelson przekazał ponad 250 milionów dolarów kandydatom GOP i super PAC od 2015 roku.

Miriam i Sheldon wspierali szkoły żydowskie, organizacje upamiętniające Holokaust i fundacje finansujące amerykańskim Żydom odwiedzanie Ziemi Świętej.

Niedawno Adelson trafił na pierwsze strony gazet, kiedy zwolniony z więzienia  izraelski szpieg Jonathan Pollard i jego żona Esther polecieli do Izraela jego prywatnym odrzutowcem.

Adelson  przekazał 25 milionów dolarów, rekordową sumę od prywatnej osoby, na Izraelskie Muzeum Holokaustu w Yad Vashem. Założył też think tank w Jerozolimie.

Jego przywiązanie do Izraela trwało całe życie i było tak głębokie, że kiedyś powiedział, że wolałby, aby jego służba wojskowa odbywała się w izraelskim mundurze, a nie w amerykańskim.

W 2021 r. Magazyn Forbes oszacował majątek Adelsona na 35 miliardów dolarów.

Poprzez Fundację Adelson Family, Sheldon i Miriam przekazali setki milionów dolarów na cele charytatywne. Podanym głównym celem fundacji jest „wzmocnienie państwa Izrael i narodu żydowskiego”.