W poniedziałek rozpocznie się nabór wniosków w ramach nowego programu imigracyjnego adresowanego do mieszkańców Hong Kongu. Osoby te będą mogły uzyskać pozwolenie na pracę na okres 3 lat, co z kolei otworzy im możliwość osiedlenia się i pozostania w Kanadzie.

Rząd federalny chce pomóc obywatelom Hong Kongu w związku z antydemokratycznymi działaniami chińskiego rządu. Nowy program jest adresowany do rezydentów Hong Kongu, którzy uzyskali w Kanadzie dyplom szkoły wyższej lub stopień naukowy w ciągu ostatnich pięciu lat albo posiadają dyplom zagranicznej uczelni. Osoby te będą mogły ubiegać się o trzyletnie pozwolenie na pracę.

Z programu mogą skorzystać zarówno osoby mieszkające w Hong Kongu, jak i te, które już teraz przebywają w Kanadzie. Biorąc pod uwagę ograniczenia w podróżowaniu nałożone ze względu na COVID-19, na początku skorzysta przede wszystkim ta druga grupa.

Ottawa przygotowuje jeszcze dwa programy adresowane do rezydentów Hong Kongu: pierwszy ma dotyczyć osób z rocznym doświadczeniem w pracy w Kanadzie, drugi – osób z dyplomem, które dopiero co ukończyły studia w Hong Kongu.

Chiny nie uznają podwójnego obywatelstwa, a szacuje się, że w Hong Kongu mieszka nawet 300 000 osób, które mają obywatelstwo chińskie i kanadyjskie. W ostatnich tygodniach pojawiły się doniesienia o przetrzymywaniu przez Chiny osób z podwójnym obywatelstwem i zmuszania ich do dokonywania wyboru narodowości.