Narada wiernych

11-12 lutego będzie w Mińsku narada podwładnych naszego możnowładcy gdzie ponoć przedstawione będą nowe zasady rządzenia krajem. To przypomina powiedzenie z PRL , Tak czy owak Zenon Nowak a to tyle poprawi sytuacje kraju co kadzenie trupa.

 

Krucjata.

Ze smutkiem prawie od roku wspominam, że Episkopat Polski, a i inne też powinny wezwać wiernych, by na potęgę modlić się, by epidemia Corvirusa-19 się zakończyła.

Z ekonomicznego punktu widzenia, jeśli „przypadkiem” w Polsce taka krucjata by była i zlikwidowała epidemie to ile by Polska oprócz uratowania od śmierci tysięcy osób zaoszczędziła?

 

NEP

W 1924 r. sytuacja w Sowietach była paskudna i Lenin, a może tylko Trocki wprowadzili wielką liberalizacje gospodarki zwaną – Nową Polityką Gospodarczą, która wspaniale odbudowała kraj.

Właśnie coś takiego, a nie gęganie w lutym do 2400 spędzonych „wiernych” powinien zrobić Łukaszenko. To mu zaproponowałem w liście, który rozesłałem do niego, wielu jego podwładnych i prasy. Równocześnie z nowym NEP-em koniecznie trzeba powołać nowego premiera z szeregów opozycji. Może któryś z tego grona da się do tego namówić?

 

Prześladowanie chrześcijan.

Wedle centrum Badawczego Pew w USA, chrześcijańskie wspólnoty, które w 2015 r, liczyły około 2,3 mld są szczególnie prześladowane przez rządy lub różne grupy społeczne w krajach gdzie większość stanowią wyznawcy islamu.

 

Nikogo to nie boli

Nie jest żadną tajemnicą, że kto może z Rosji. Ukrainy, Polski, Litwy, Estonii i Łotwy jedzie na Zachód. Co jeszcze gorsze wyjeżdżają zwykle jeśli nie najlepiej wykształceni ta na pewno najbardziej przedsiębiorczy.

Czy jest jakaś partia w choć jednym z tych krajów, co woła na alarm?

 

Stanisław Michalkiewicz

Władze zalecając szczepionki przeciw wirusowi,  ale NIE informują tych co się mają zaszczepić, że uczestniczą w wielkim eksperymencie. Producenci „twierdzą”, że szczepionki są w 95 % skuteczne ale czemu nie biorą odpowiedzialności za ich ewentualne skutki… uboczne.

 

Wystawmy im rachunek

Wiadomo, że Polska miała umowy wojskowe z Francją i Anglią więc oni mogli już po  3 września coś mądrego, a bolesnego dla wroga zrobić; Anglicy zacząć już codziennie od 6 września bombardować Niemcy a Francuzi tego dnia w ciągu kilku godzin przerzucić samolotami po batalionie żołnierzy na kilka zachodnich lotnisk wroga.

Nie zrobili tego i nic innego więc kiedy im władcy RP wystawią rachunek?

 

Dobry wódz

Nie tylko sam jest dobrym wodzem ale jeszcze dba, by jego następca był od niego … lepszy.

 

W Rosji

Nie tylko wirus zbiera żniwa, ale schorowany Putin traci władzę, o którą walczą różni ludzie i   ugrupowania. Dalej masę złota wywożą różni możni gdzie się da, w tym też do USA.

Pytanie kto obejmie po nim władzę i czy nie będzie to Nawalny, za którego uwolnienie z więzienia demonstrowano w wielu miastach Rosji i wzywają władze różnych krajów, ale który może okazać się rosyjskim imperialistą?

 

Polak.

Wezwałem przez telefon taksówkę, a jak wsiadłem zacząłem z kierowcą rozmowę od pytania kim jest. Jestem, powiedział, Białorusinem, a pochodzę z Iwieńca miejscowości na Grodzieńszczyźnie. Ten zapytał kim ja jestem, gdy powiedziałem, że Polakiem, on wtedy odparł, że brat i stryj mieszkają teraz w Polsce i jeżdżą na Tirach, a on sam ma „Kartę Polaka”. Był zaskoczony mymi słowami, że jak się ma taką kartę to znaczy, że się jest… Polakiem, a nie Białorusinem. Myślę, że powinienem zaproponowań Ambasadorowi RP bym uczestniczył w kilku egzaminach kandydatów na posiadanie takiej karty, by nie były one tylko „biletami” do darmowego wjazdu do Polski.

 

Marek Solomon

Ten  rosyjski inżynier z zawodu i historyk rosyjski, mieszkający od 5 lat w Estonii jest mało znany w Polsce.

Przeciwstawia się oficjalnej histografii rosyjskiej, że pakt Mołotow-Ribentrop opóźnił napaść Niemiec na Sowiety od dwa lata. Twierdzi, że Stalin mógł poinformować Niemców, że nie kocha kapitalistycznej Polski, ale pośle im moc swych samolotów i czołgów ,a miał ich ponad 10 000, na pomoc.

Potem gdy Niemcy natarli na Francję i mieli bardzo skąpe siły w Polsce i Czechach mógł uderzyć i południowym ciosem idącym na Lwów, Kraków, Katowice dalej po lewej stronie Odry dotrzeć do Berlina.

Tak II wojna światowa wyglądałaby zupełnie inaczej.

Co do wojny na Pacyfiku to Stalin za nie interwencje na Wschodzie dostarczał Japonii moc ropy naftowej a Japonia nie zatopiła 165 statków, które przepływały o 120 km od Tokyo między Zachodnim Wybrzeżem USA i Kanady a Władywostokiem. Nimi Amerykanie zaopatrywali Sowiety, w cokolwiek było im potrzebne, w tym 400 000 ciężarówek, konserwy i aluminium.

 

Istotne pytanie.

Czemu w archiwach Rosji dokumenty dotyczące II WS nie są niedostępne badaczom do 2040 r.?

 

Szczęście Łukaszenki

Powrót i aresztowanie Nawalnego, demonstracje w jego poparciu w 120 miastach Rosji, film pokazujący Wersal Putina nad Morzem Czarnym powoduje, że władca Moskwy  poza wirusem ma „pełne ręce roboty, mniej czasu i możliwości zajmowaniem się Białorusią. Dlatego nie może tak aktywnie szukać następcy Łukaszenki, który powinien ten czas wykorzystać do poprawy notowań,  a czy do tego dojdzie po spotkaniu 2300 podwładnych w Mińsku śmiem wątpić.

 

Tego jeszcze nie było

Kilka dni demonstracji zwolenników Nawalnego spowodowało, że wszystkie areszty w Moskwie, okolicach i kilku innych większych miastach.

 

Imię Twego anioła.

Każdy go ma i tym lepiej się nami opiekuje jeśli wołamy doń o pomoc wzywając Go po imieniu. Pewien ksiądz twierdzi, że trzeba się mocno pomodlić potem otworzyć Pismo Święte i pierwsze imię na które trafimy, poza imieniem Jezus. to imię naszego opiekuna.

 

Umarłemu kadzidło

Od tygodnia oficjalne białoruskie związki zawodowe zbierają podpisy w apelu do związkowców krajów zachodni, by przeciwstawiali się nakłaniania na władze Białorusi różnych sankcji.

Tym, co nie chcą podpisać apelu, grożą różnymi przykrościami. Na przykład, mej żonie, pracownicy Biblioteki Narodowej, że wyrzucą nas ze służbowego mieszkania.

W tej chwili sankcje są mało istotne, bo obejmują głównie zakaz podróżowania do krajów zachodnich około 100 białoruskich urzędasów.

Fakt prowadzenia takiej akcji świadczy o tym, że administracja prezydenta nie zdaje sobie sprawy z nikłej skuteczności takiego apelu.

 

Ukraina III Majdan

Trzykrotne zwiększenie ceny gazu w stosunku do kosztów jego wydobycia doprowadziła do demonstracji, które już trwają trzeci tydzień w Kijowie. Zeleński po tym zniżył cenę o 10 %, ale to nikogo nie zadowoliło.

Problemów jest teraz moc i zaczynają przebąkiwać nad powołaniem na premiera Julii Timoszenko, która już była 2 razy premierem, ale niczego nie załatwiła.

Wydaje się, że tylko powołanie na to stanowisko byłego prezydenta Gruzji Szagaszwili jest najlepszym rozwiązaniem, ale problem czy zostanie on zaakceptowany przez parlament.

 

Dalej na wieś

Jest chyba w Internecie na wschód od Buga z 10 blogerów, którzy opisują swe i innych ludzi „przygody” jakie zaznali przenosząc się z rodzinami na wieś.

Są bardzo ciekawe, a wyniesienie się z miast z 5 % obywateli byłoby dla tych krajów bardzo dobre.

Pytanie czy są podobne blogi zalecające to samo w Kanadzie?

Aleksander Pruszyński