Federalny główny doradca medyczny, dr Supriya Sharma, mówi, że jej departament na bieżąco śledzi doniesienia o szczepionkach i nowych mutacjach koronawirusa, żeby móc szybko zacząć proces autoryzacji ulepszonych preparatów, jeśli takie się pojawią. Podkreśla też, że trzy autoryzowane szczepionki działają bardzo dobrze. W połączeniu ze środkami ostrożności mogą pomóc w hamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa i przeciwdziałać powstawaniu nowych mutacji.

“Wiadomo było, że wirus będzie mutował”, mówi Sharma. Koronawirusy mutują jednak wolniej niż grypa. Im bardziej się rozprzestrzeniają, im częściej się replikują, tym więcej mają okazji do tworzenia wariantów. Czyli mniej zakażeń to też mniej mutacji.

Obecnie w Kanadzie odnotowuje się trzy mutacje: B.1.1.7 (brytyjską), B. 1.351 (południowoafrykańską) i P.1 (brazylijską). Trzy dopuszczane do stosowania szczepionki – Pfizer-BioNTech, Moderna and Oxford-AstraZeneca – dają dobre wyniki jeśli chodzi o wariant B.1.1.7, który obecnie jest najliczniejszą mutacją w Kanadzie. W środę dr Theresa Tam podała, że odnotowano 1324 przypadki B.1.1.7, 103 – B.1.351 i trzy – P.1.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W Izraelu, gdzie mutacja B.1.1.7. jest dominująca (nawet 80 proc. przypadków) i połowa społeczeństwa dostała co najmniej jedną dawkę szczepionki Pfizer-BioNTech, obserwuje się zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa i zmniejszenie liczby hospitalizacji i zgonów.

Odmiana B. 1.351 może być bardziej odporna na szczepionki. RPA wycofała się już z podawania preparatu AstraZeneca. Pojawiły się przypuszczenia, że szczepionka jest mniej skuteczna, ale dr Sharma tłumaczy, że RPA miało mieć w krótkim czasie dostęp do innej szczepionki, więc zrezygnowało z Astry. Jeśli w Kanadzie wariant południowoafrykański stanie się dominujący i będzie widać, że szczepienia nie zapewniają dostatecznej ochrony, decyzja może być podobna.

Producenci szczepionek są zobowiązani do przekazywania do Health Canada informacji o skuteczności wobec nowych mutacji. Koncerny pracują też nad ulepszeniami, by wyeliminować niedoskonałości pierwszej wersji preparatu. Jeśli takie poprawione wersje szczepionek się pojawią, Health Canada powinna je przyjąć w krótkim czasie, mówi Sharma. Procedury agencji zdrowia będą podobne jak w przypadku nowych wersji szczepionek przeciwko grypie, które są opracowywane każdego roku.