Wiadomość taka pojawiła się wśród utrzymujących się obaw, że zakłócenia pandemiczne i rosnące napięcia międzynarodowe może przyspieszyć exodus łańcucha dostaw z drugiej co do wielkości gospodarki świata. 

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku w Chinach powstało 10263 nowych spółek z udziałem kapitału zagranicznego; o 47,8 procent więcej niż w pierwszym kwartale 2020 roku i o 6,8 procent więcej niż w tym samym okresie w 2019 roku, wynika z danych Ministerstwa Handlu

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Pekin nasilił działania w celu przyciągnięcia zagranicznych inwestycji. W tym tygodniu premier Li Keqiang oznajmił liderom amerykańskich firm, takich jak Boeing, Honeywell, Qualcomm, General Motors i Pfizer, że są warunki i możliwości współpracy między dwoma stronami.
Tymczasem administracja prezydenta USA Joe Biden dąży do zmniejszenia zależności łańcuchów dostaw od krajów takich jak Chiny, a koncerny międzynarodowe są coraz bardziej narażone na ryzyko rywalizacji politycznej Chin z Zachodem.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W zeszłym tygodniu Senacka Komisja ds. Stosunków Międzynarodowych przedstawiła dokument „Ustawa o strategicznej konkurencji z 2021 r.”, który przedstawia program pomocy amerykańskim firmom w wyjściu z chińskiego rynku, dywersyfikacji łańcuchów dostaw i identyfikacji rynków alternatywnych.
„Utrzymanie bezpieczeństwa globalnego łańcucha przemysłowego i łańcucha dostaw leży w interesie Chin, USA i całego świata” – powiedział Gao Feng, rzecznik ministerstwa handlu, na konferencji prasowej w czwartek.
Powiedział również, że handel między USA i Chinami odnotował silny wzrost w pierwszym kwartale, ponieważ dwie największe gospodarki świata szybko wychodzą z kryzysu gospodarczego po pandemii. „Struktury gospodarcze i handlowe obu stron bardzo się uzupełniają i istnieje ogromny potencjał współpracy” – dodał.
Oprócz dobrych danych handlowych opublikowanych we wtorek, wzrost BIZ wskazał również na rekordowy wzrost produktu krajowego brutto (PKB) Chin w pierwszym kwartale. Dane o PKB zostaną opublikowane w piątek.

Bezpośrednie inwestycje z Unii Europejskiej wzrosły o 7,5 procent w przeliczeniu na juany w pierwszym kwartale, pomimo sankcje wet za wet między Pekinem a Brukselą w związku z oskarżeniami o naruszenie praw człowieka w Xinjiangu.

Nowe dane inwestycyjne wskazują również, że pandemia zbliżyła Chiny do  partnerów handlowych w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku, zwłaszcza krajów Azji Południowo-Wschodniej. Kraje Pasa i Szlaku zainwestowały w Chinach 3,25 miliarda dolarów w pierwszym kwartale – wzrost o 64,6 procent rok do roku. W Chinach powstało 1241 nowych firm z tych krajów – o 44 procent więcej niż w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku. W międzyczasie wartość bezpośrednich inwestycji wychodzących z Chin w krajach Pasa i Szlaku wzrosła o 5,2%, do 4,42 mld USD. Chiny udzieliły m.in. kredytu w wysokości 944 mln USD dla Czarnogóry na budowę autostrady.