Health Canada wstrzymuje dystrybucję pierwszej dostawy szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson po tym, jak stało się jasne, że dawki, które dotarły w środę, zostały wyprodukowane w tej samej fabryce w USA, które mają problemy z kontrolą jakości.

New York Times na początku tego miesiąca doniósł o problemach w fabryce w Baltimore w stanie Maryland, należącej do  firmy Emergent BioSolutions, gdzie produkowane były zarówno szczepionki AstraZeneca-Oxford, jak i Johnson & Johnson.

Firma Emergent ogłosiła na początku tego miesiąca, że ​​15 milionów dawek tego ostatniego preparatu zostało zrujnowane przez zanieczyszczenie – co skłoniło Biały Dom do powierzenia Johnson & Johnson zarządzania obiektem.

Kanada otrzymała w tym tygodniu 300 000 dawek  zostaną one wydane do dystrybucji dopiero wtedy, gdy Health Canada upewni się, że spełniają „wysokie standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności” – stwierdza departament federalny w oświadczeniu wydanym w piątek wieczorem.

Health Canada twierdzi, natomiast że pozostaje “pewne”, iż 1,5 miliona dawek szczepionki AstraZeneca importowanych z tego samego zakładu “spełnia wymagania jakościowe”.