Dzielnica na Wyspie Montreal jest pierwszą jurysdykcją w Kanadzie, która wprowadziła obowiązek noszenia maski dla każdego, kto wchodzi do firmy usługowej, sklepu lub budynku będącego własnością miasta.

Burmistrz Cote St-Luc Mitchell Brownstein powiedział, że  rada uchwaliła regulamin , a firmy mają dwa tygodnie na dostosowanie się. Grzywny dla firm i osób, które naruszają regulamin, wynoszą od 100 do 500 dol.

Wszyscy właściciele firm będą musieli umieścić znak dostarczony przez miasto, ostrzegający klientów o obowiązku założenia maski przy wejściu. Powiedział, że będą wyjątki dla osób cierpiących na astmę lub inne schorzenia lub niepełnosprawność, uniemożliwiających noszenie masek.

Brownstein wskazał na przykład Izraela, gdzie noszenie maski jest obowiązkowe dla osób opuszczających dom, jako wzór decyzji jego dzielnicy. Izrael i Quebec mają około 8 milionów ludzi, ale Izrael ma mniej niż połowę  przypadków COVID-19 i mniej niż 300 zgonów.

 

Brownstein dodał, że na Cote St-Luc mieszka około 32 000 osób i dzielnica ma najwyższy odsetek seniorów w Quebecu. Na początku pandemii w marcu był to jeden z najbardziej dotkniętych obszarów w prowincji.